Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie concediu maternitate pt PFA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie concediu maternitate pt PFA

Buna ziua
As vrea sa stiu cine plateste concediul pre si postnatal in cazul persoanelor fizice autorizate si de asemenea cine il plateste pe cel de crestere a copilului?Cum se calculeaza acestea in cazul PFA?multumesc
Se calculeaza in functie de veniturile declarate la finante in ultimele 12 luni anterioare nasterii.
1. - Daca, in calitate de PFA, ati platit contributia pentru concedii si indemnizatii de 0,85% veti beneficia de indemnizatie pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).
- Certificatele medicale le duceti la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS) care le va plati.

2. - Daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului ati avut venituri din PFA veti putea beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).
- Aceasta indemnizatie este platita de Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS).
- Indemnizatia pentru CCC este de 85% din veniturile nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului, in baza unei adeverinte eliberate de Administratia fiscala unde sunteti inregistrata ca PFA.
- Actele pentru CCC le depuneti la Primarie, unde mergeti sa va spuna si ce acte sunt necesare.