Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cazier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cazier

Intrebarea mea este ca am un proces penal incheiat pentru lovire si alte violente, cu o condamnare de 2 ani cu suspendare. Asta inseamna un cazier patat. Va fi vreodata cazierul meu curat ? Si dupa cat timp ?
Dupa implinirea termenului de incercare veti fi reabilitat de drept,pana atunci va aparea condamnarea in cazier.
Stefan Bicov, Avocat
Termenul de incercare se compune din cuantumul pedepsei aplicate- 2 ani la care se adauga un interval de timp de 2 ani potrivit art 82 c.pen- total 4 ani.
Termenul de incercare se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Veti fi reabilitat de drept dupa expirarea termenului de incercare daca vor fi indeplinite conditiile art 86 c.pen.
Art. 86
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.

Depinde la ce va referiti prin ''cazier curat''.Dupa trecerea intervalului de 4 ani,va interveni reabilitarea de drept,data la care veti putea solicita cazierul si va fi curat,insa nu veti putea niciodata lucra ca:politist,jandarm,pompier,magistrat,etc,deoarece fapta comisa de dumneavoastra va ramane in cazierul operativ si in bazele de date ale politiei pentru totdeauna,sau pana la alta ''revolutie'' :P