avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 1000 de euro pentru orice angajare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

1000 de euro pentru orice angajare?

am si eu o intrebare,sa incep cu inceputul
mama mea lucreaza la o firma de tricotaje,textila... si mi-a zis ca a auzit ca patronul primeste 1000 de euro la fiecare angajare pe care o face de la statul roman
intrebarea mea este,mai este in vigoare aceasta lege,sau a fost vreodata?
pentru ca aceasta firma,acest patron tine 1 saptamana in proba un angajat nou apoi il baga pe productie,apoi il da afara si angajeaza pe altul ca respectivul pleaca ca nu ii convine
si raman doar cei vechi
si face multe angajari si da afara,face contracte pe perioada de 3 luni
este legal?
si in legatura cu 1000 de euro per/nou angajat este in vigoare?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Dragos Stefan , Consultant resurse umane 17:50, 8 Noiembrie 2012
Nu cred ca a fost vreodata in vigoare o asemenea lege.
Nu fara a-i obliga sa dea inapoi banii daca le inceteaza raporturile de munca somerilor incadrati inainte de expirarea unei perioade minime stabilita prin lege.
Exista facilitati acordate angajatorilor care incadreaza someri pe care le puteti consulta pe site-urile ANOFM si teritoriale: [ link extern ]

Contracte pe perioada determinata nu ii interzice nicio lege sa nu faca.
Ultima modificare: Joi, 8 Noiembrie 2012
Dragos Stefan, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tanar angajat din somaj Anacrsitina Anacrsitina Am 27 de ani,absolvent al Facult.de Medicina,sunt somer,mi-am gasit un job,ce trebuie sa fac sau ce trebuie sa faca angajatorul meu ca sa ma incadreze din ... (vezi toată discuția)
Ordonanta 13/2010 in 2011 spirescu spirescu Ordonanta 13/2010 mai este valabila si in ianuarie 2011? Mai precis, angajatorul care angajeaza someri pe perioada nedeterminata, pe posturi nou create, ... (vezi toată discuția)
Facilitati angajare someri bvr bvr Buna ziua! Ce stiti despre proiectul de lege ce vizeaza acordarea de facilitati angajatorilor care angajeaza someri? Informatiile din presa nu se prea ... (vezi toată discuția)