Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 1000 de euro pentru orice angajare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

1000 de euro pentru orice angajare?

am si eu o intrebare,sa incep cu inceputul
mama mea lucreaza la o firma de tricotaje,textila... si mi-a zis ca a auzit ca patronul primeste 1000 de euro la fiecare angajare pe care o face de la statul roman
intrebarea mea este,mai este in vigoare aceasta lege,sau a fost vreodata?
pentru ca aceasta firma,acest patron tine 1 saptamana in proba un angajat nou apoi il baga pe productie,apoi il da afara si angajeaza pe altul ca respectivul pleaca ca nu ii convine
si raman doar cei vechi
si face multe angajari si da afara,face contracte pe perioada de 3 luni
este legal?
si in legatura cu 1000 de euro per/nou angajat este in vigoare?
multumesc
Nu cred ca a fost vreodata in vigoare o asemenea lege.
Nu fara a-i obliga sa dea inapoi banii daca le inceteaza raporturile de munca somerilor incadrati inainte de expirarea unei perioade minime stabilita prin lege.
Exista facilitati acordate angajatorilor care incadreaza someri pe care le puteti consulta pe site-urile ANOFM si teritoriale: [ link extern ]

Contracte pe perioada determinata nu ii interzice nicio lege sa nu faca.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane