avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim CIM cu 8 ore/lunã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim CIM cu 8 ore/lunã

Bună ziua,

Vă rog frumos dacă mă puteţi ajuta la modul de calcul la salariul minim de încadrare pentru o persoană care lucrează 2 ore/zi, 8 ore/lună, doar patru zile lucrează pe lună.
Vă mulţumesc anticipat!:(
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:36, 29 Martie 2013
Art. 106 alin. 2 Codul muncii:

Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.
1. Salariul minim brut pe economie = 700 lei;
Numarul mediu de ore pe luna = 170;
700 : 170 = 4,12 lei pe ora;
4,12 x 8 = 33 lei.

2. Acesta este salariul minim obligatoriu, dar dvs. ii puteti stabili o suma mai mare.
vindictive a scris:

Art. 106 alin. 2 Codul muncii:

Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.



Asta ştiu dar nu ştiu cât să trec salariul de încadrare: de ex. 700 lei pentru normă întreagă, 8 ore/zi, 175 lei pentru un program de lucru de 2 ore/zi. Dar pe mine mă interesa pentru acest CIM care este mai ciudat: lucrează 2 ore/zi în primele 4 vineri deci în total 8 ore/lună. Care este suma?
Impartiti 700 de lei la numarul de ore corespunzatoare zilelor lucratoare din fiecare luna (ex. luna aceasta are 176 ore), si obtineti un tarifar orar: 3.98 lei/ora pe care il inmultiti cu numarul de ore lucrate, in speta 8. Va rezulta un brut de 31.84, rotunjit la 32 lei.
vindictive a scris:

Impartiti 700 de lei la numarul de ore corespunzatoare zilelor lucratoare din fiecare luna (ex. luna aceasta are 176 ore), si obtineti un tarifar orar: 3.98 lei/ora pe care il inmultiti cu numarul de ore lucrate, in speta 8. Va rezulta un brut de 31.84, rotunjit la 32 lei.


Dar asta ar însemna să modific în fiecare lună salariul de încadrare, să întocmesc act adiţional de modificare a salariului de încadrare???Îmi cer scuze că sunt insistentă dar încerc să înţeleg sistemul.

Alte discuții în legătură

Tariful orar acord pentru 2010 Laura Vasilescu Laura Vasilescu Bună ziua, Conform prevederilor legale, tarifarul orar la acord rezultă din împărțirea salariului de încadrare la un anumit nr. de ore mediu pe ... (vezi toată discuția)
Salariul min/ec la salariatii cu ore/luna Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, Cum calculati dvs salariul minim pe economie la un salariat incadrat cu 8 ore/luna? 1. Luati in calcul salariul tarifar orar din HG ... (vezi toată discuția)
Calcul salar orar Anaj Anaj Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza corect SALARIUL ORAR: 1. salar de incadrare / 168 ore (media de ore lunara stabilita pentru anul 2014) sau 2. salar de ... (vezi toată discuția)