Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate reteta urgenta
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

reteta urgenta

buna tuturor.am fost nevoit sa ajung cu copilul la urgenta pediatrie pentru ca medicul de familie in ziua respectiva a avut program dimineata iar copilul nu se simtea bine la sosirea de la gradinita.doamna doctor de la urgenta ne-a primit,a consultat copilul,ne-a dat indicatii despre ce si cum urma sa tratam copilul,dar a scris medicamentele pe o reteta simpla(am avut la noi toate documentele necesare dar si "atentia" cuvenita-poate nu atat la cat se astepta dansa).am fost in farmacie si am aflat ca toate acele medicamente costau 110 lei,dar compensate doar 31 lei.era seara asa ca am hotarat sa dau copilului doar ce mai aveam prin casa(pentru febra,raceala,bineinteles medicamente existente si pe reteta doamnei) urmand ca a doua zi sa merg la medicul de familie pentru acordarea unei retete compensate in acest sens.surpriza!!! "noi nu avem voie sa transcriem retete,trebuia sa va dea compensata medicul de la urgenta,bla,bla,bla!"#-o dupa ceva vreme de discutii si contre mi-a trecut pe o reteta compensata doar o parte din medicamente zicand ca data viitoare sa o sun sa ma programez(nu sunasem pentru programare la rescriere reteta),sau sa o chem pe ea la domiciliu(40-50 lei consultatia).doresc sa stiu si eu daca cineva ma poate lamuri cum este cu aceste lucruri:ma pot duce la nevoie la urgenta daca medicul de familie nu are program sau eu nu am programare,trebuia sa dea medicul de la urgenta reteta compensata sau gratuita copilului,poate medicul de familie sa transcrie o reteta de la urgenta sau de la medic specialist???????va multumesc pentru informatiile oferite!
reteta de la urgenta este transcrisa de ,medicul de familie in integralitate iar medicamentele ptr copii sunt GRATUITE. retetele de la urgenta nu se dau compensate sau gratuite ci numai cele de la medicul de familie.
cyan, moderator