Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Micsorarea pedepsei pentru boli cronice
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Micsorarea pedepsei pentru boli cronice

Va rog sa imi raspundeti si mie la o intrebare. Sotul meu a fost condamnat la 2 ani si 2 luni ca complice la furt iar de cand a fost arestat este bolnav. A fost internat de mai multe ori pe spital chiar si dus la un spital civil unde l-au diacnosticat cu diverse boli pulmonare iar toate tratamentele prescrise nu dau nici un rezultat. Mentionez ca sufera si de astm bonsic depistat acum 6 ani. In ianuarie se implinesc 12 luni de pedeapsa, poate obtine eliberarea pe caz de boala?
Liberarea condiţionată se acordă în anumite condiţii, printre care se numără şi prestarea unei munci în penitenciar. În cazuri speciale însă, conform prevederiloe art. 60 cod penal, şi în lipsa prestării unei munci este posibilă liberarea condiţionată, dacă persoana condamnată nu a putut munci datorită strării de sănătate. Dar va trebui să îndeplinească celelalte condiţii pentru admiterea cererii , să fi dat dovezi temeinice de îndreptatre, respectiv, să fi avut o atitudine corespunzătoare în penitenciar.

Art. 60
Liberarea condiţionată în cazuri speciale
Condamnatul care, din cauza stării sănătăţii sau din alte cauze, nu a fost niciodată folosit la muncă ori nu mai este folosit, poate fi liberat condiţionat după executarea fracţiunilor de pedeapsă arătate în art. 59 sau, după caz, în art. 591, dacă dă dovezi temeinice de disciplină şi de îndreptare.

Să încerce să facă ocerere de liberare când se împlineşte jumătate din pedeapsă.
Datorita starii de sanatate a fost declarat inapt pentru munca.Cererea trebuie sa o faca el sau trebuie sa fie reprezentat de un avocat?
Va intra in atentia comisiei pentru analizarea liberarii conditionate dupa efecuarea a 2/3 din pedeapsa, aproximativ 1 an si 6 luni.
Comisia va analiza comportamentul persoanei condamnate numai cu privire la dovezile privind disciplina si indreptarea sa, fara a fi dezavantajat de imposibilitatea de a fi staruitor in munca.
Stiam ca la 2/3 din pedeapsa poate intra la comisie dar ma gandeam ca daca este asa de bolnav poate intra mai devreme
Din pacate legea nu prevede un termen mai scurt de 2/3, chiar daca persoana respectiva sufera de boli grave.