Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Penalitati de intarziere fara contract?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Penalitati de intarziere fara contract?

Buna

In cazul in care am contract cu client in care apar si articole referitoare la neplata la termen, la penalitati, etc.e foarte logic ca pe baza acestui contract pot sa cer penalitati de intarziere.
Dar ce se intampla cand nu am contract cu client ?
E legal si e de ajuns sa trec pe factura : " In caz de neplata la termen calculam penalitati de intarziere de X%/zi " ?
Cat la % pot sa trec ?

Va multumesc anticipat.
Exista norme privind modul de completare a facturilor, dumneavoastra puteti scrie ce doriti, mie personal mi se pare deplasat acest lucru.
Daca vi se pare depasit, ati putea sa-mi recomandati ceva mai nou, mai potrivit ?
Nu mi se pare depasit si deplasat, aceste penalitati se scriu in contract. Solutie. Incheiati contracte cu partenerii de afaceri.