avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la mostenire

tatal meu sa casatorit cu o alta femeie,,eu nu ma am pe bune cu tatal meu aceasta a decedat in urma cu 1 an.acuma intreb.daca tatal meu face acte de vanzare cumparare la unul din fii ei ,eu mai pot ataca acest act,,sau pierd totul din partea tatalui
Cel mai recent răspuns: narcisa_salbatica , utilizator 17:09, 12 Noiembrie 2012
Daca a vandut fara clauze si a primit pretul vanzarii inscris in act, nu prea aveti sanse de succes... o vanzare cu clauze poate fi prezumata ca o donatie si poate fi atacata, la fel donatia sau testamentul, in masura in care va incalca rezerva succesorala...
narcisa_salbatica a scris:

... o vanzare cu clauze poate fi prezumata ca o donatie si poate fi atacata, la fel donatia sau testamentul, in masura in care va incalca rezerva succesorala...



Descendenţii defunctei pot beneficia de orice vînzare cu clauze fără a se putea invoca prevederile codului civil privind prezumţia de gratuitate, ei neavand niciun grad de rudenie cu cel care le transmite dreptul de proprietate. Codul civil o spune foarte limpede:

art.1091(4) Pana la dovada contrara, instrainarea cu titlu oneros catre un descendent ori un ascendent privilegiat sau catre sotul supravietuitor este prezumata a fi donatie daca instrainarea s-a facut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitatiei sau in schimbul intretinerii pe viata ori a unei rente viagere. Prezumtia opereaza numai in favoarea descendentilor, ascendentilor privilegiati si a sotului supravietuitor al defunctului, daca acestia nu au consimtit la instrainare

deci eu pierd totul daca tatal face act v-c la unul din fii ei?
oxigene a scris:

deci eu pierd totul daca tatal face act v-c la unul din fii ei?


Dl.avocat "themis": :bow:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare intre rude mihai09 mihai09 cvc incheiat intre parinti si descendenti mai este prezumat a fi donatie conform noului cc sau exista precizari in acest sens? (vezi toată discuția)
Succesiune bunuri relu65 relu65 Buna ziua.Tatal si mama mea au decedat.In timpul vietii ei au facut act de vanzare cumparare fratelui meu pentru casa in care au locuit.Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Pot pierde propietatea ? Nilmarcu Nilmarcu In anul 2014, mama mi a facut act de vanzare_cumparare ptr apartamentul in care locuiesc. Eu, mai am 4 frati. Mama mea, a murit in dec 2018. Mi a zis cineva, ... (vezi toată discuția)