Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la mostenire

tatal meu sa casatorit cu o alta femeie,,eu nu ma am pe bune cu tatal meu aceasta a decedat in urma cu 1 an.acuma intreb.daca tatal meu face acte de vanzare cumparare la unul din fii ei ,eu mai pot ataca acest act,,sau pierd totul din partea tatalui
Daca a vandut fara clauze si a primit pretul vanzarii inscris in act, nu prea aveti sanse de succes... o vanzare cu clauze poate fi prezumata ca o donatie si poate fi atacata, la fel donatia sau testamentul, in masura in care va incalca rezerva succesorala...
narcisa_salbatica a scris:

... o vanzare cu clauze poate fi prezumata ca o donatie si poate fi atacata, la fel donatia sau testamentul, in masura in care va incalca rezerva succesorala...

Descendenţii defunctei pot beneficia de orice vînzare cu clauze fără a se putea invoca prevederile codului civil privind prezumţia de gratuitate, ei neavand niciun grad de rudenie cu cel care le transmite dreptul de proprietate. Codul civil o spune foarte limpede:

art.1091(4) Pana la dovada contrara, instrainarea cu titlu oneros catre un descendent ori un ascendent privilegiat sau catre sotul supravietuitor este prezumata a fi donatie daca instrainarea s-a facut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitatiei sau in schimbul intretinerii pe viata ori a unei rente viagere. Prezumtia opereaza numai in favoarea descendentilor, ascendentilor privilegiati si a sotului supravietuitor al defunctului, daca acestia nu au consimtit la instrainare

deci eu pierd totul daca tatal face act v-c la unul din fii ei?
oxigene a scris:

deci eu pierd totul daca tatal face act v-c la unul din fii ei?

Dl.avocat "themis": :bow: