Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... intracomunitar
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

intracomunitar

Am efectuat o lucrare intr-un stat membru UE si am depus o declaratie catre organele fiscale din statul respectiv. a rezultat TVA de plata.
Nu am bani acum sa platesc tva-ul si nu stiu cand voi incasa.

Are cineva experienta in acest domeniu? Cum se face urmarirea mai exact de catre autoritatile din statul respectiv fata de firma mea. eu nu voi mai efectuat lucrari in acel stat pe viitor. dar vreau sa stiu daca ma pot obliga in vreun fel prin intermediul statului roman sa achit datoria.

Organele fiscala din tarile membre U.E. colaboreaza cu organele fiscale din Romania pentru colectarea taxelor si impozitelor datorate de contribuabili. Procedura de colaborare este prevazuta de titlul VII indice 1 Cod procedura fiscala.