Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul muncii

daca in codul muncii la art 169 zice ca proprirea de 50% sa nu se faca in fiecare luna si angajatorul (contabilul **zice ca nu poate sa ia mai putin chiar daca legea asa zice ce ar trebui sa fac? acest contabil spune ca asa a primit nota de la executor . #-o
Art. 169 Codul muncii nu specifica ce spuneti dvs.
Acest articol specifica ca retinerile din salariu cumulate nu pot depasi in fiecare luna jumatate din salariul net.
Retinerea dion salariu se va face lunar si nu cand doreste contabilul dvs .. cred ca a inteles gresit ce a primit de le executorul judecatoresc ...
imi opreste in fiecare luna jumatate din salar chiar daca in art 169 sscrie ce scrie . dati_mi un sfat va rog , ce pot face ?????
Aveti mai multe retineri ? ... din salariu brut va trebui sa va opreasca contributiile, iar din cel net retinerile in baza titlului executoriu ...
din salariul net. imi retine jumatate ,am 2 propriri .Am un salar net de900 ron , am 2 copii si nu ma descurc cu 450 , sotul are salar minim.NU INTELEG de ce imi retine in fiecare luna jum. daca in art 169 scrie ca retinerile cumulate nu pot depasi in fiecare LUNA jum . din net ??????