avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... propriri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

propriri

buna ziua. firma la care lucrez mi-a retinut 50 la suta din salariu pentru propriri, si apoi restul ia virat in cont 440 lei. banca mi-a retinut jumatate si am primit 220 lei dupa o luna de munca. cum sa procedez sa nu se mai intample, cei de la firma au zis ca nu problema lor ci a bancii
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:45, 6 Februarie 2015
Cate popriri aveti si ce salariul net aveti ?
2 propriri , salar net 920 lei, pentru luna ianuarie 880 lei si firma a retinut 440
, sau virat in contul bancar 440, banca mi-a dat 220 lei si am ramas vorbind singur

Ultima modificare: Joi, 5 Februarie 2015
danieltucaciuc, utilizator
Avand in vedere ca aveti doua popriri, vi se poate retine din salariul net cel mult o cota de 1/2.


art.169 C.mun.
....
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.

art.728 C.proc.civ.
...
(2) Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiaşi sume, urmărirea nu poate depăşi jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanţelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel.
...
si jumatate din salariu cum il pot obtine? daca ei fac virament bancar
Mergeti la banca unde aveti contul si aratati-le prevederile legale cu privire la poprire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pe salariu popyscu popyscu Am un salariu de 1250 lei . Am primit o poprire de 500 lei apoi inca una de 650 lei .Este legai sa opreasca mai mult de jumatate din totalul salariului lunar ? (vezi toată discuția)
Retinere salariu fsaromania fsaromania am primit la serviciu poprire pe salariu de la o banca. eu mai am rate la kruk (preluate de la bcr) dar nu mi se opresc pe stat, le platesc la banca. de la ... (vezi toată discuția)
Proprire amalia20 amalia20 am doua propriri pe salar si in fiecare luna imi ia 50% din salar ce solutii am? sa nu imi mai retina asa mult ce pot face ? (vezi toată discuția)