Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... propriri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

propriri

buna ziua. firma la care lucrez mi-a retinut 50 la suta din salariu pentru propriri, si apoi restul ia virat in cont 440 lei. banca mi-a retinut jumatate si am primit 220 lei dupa o luna de munca. cum sa procedez sa nu se mai intample, cei de la firma au zis ca nu problema lor ci a bancii
Cate popriri aveti si ce salariul net aveti ?
2 propriri , salar net 920 lei, pentru luna ianuarie 880 lei si firma a retinut 440
, sau virat in contul bancar 440, banca mi-a dat 220 lei si am ramas vorbind singur

danieltucaciuc, utilizator
Avand in vedere ca aveti doua popriri, vi se poate retine din salariul net cel mult o cota de 1/2.

art.169 C.mun.
....
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.

art.728 C.proc.civ.
(2) Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiaşi sume, urmărirea nu poate depăşi jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanţelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel.
si jumatate din salariu cum il pot obtine? daca ei fac virament bancar
Mergeti la banca unde aveti contul si aratati-le prevederile legale cu privire la poprire.