Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poprire pe salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poprire pe salariu

Am un salariu de 1250 lei . Am primit o poprire de 500 lei apoi inca una de 650 lei .Este legai sa opreasca mai mult de jumatate din totalul salariului lunar ?
Art.169 C.mun. la alin.4 dispune ca : Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.

Art.729 alin.2 C.proc.civ. : Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.

Asadar, pentru mai multe popriri se poate retine maxim jumatate din venitul lunar net al dvs.