avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs declarat de partea vatamata- lamuriri
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs declarat de partea vatamata- lamuriri

am fost condamnat intr un dosar la 2 ani inchisoare sub supraveghere,iar unul dintre parti vatamate a declarat recurs...
exista posibilitatea sa retraga recursul si hotararea sa ramana definitiva? (in cazul in care le dau banii inapoi si ea este de acord sa retraga recursul)
Nu neaparat. Vedeti daca s-au depus motivele de recurs la dosar si va lamuriti.
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa continuati discutia aici si sa nu mai deschideti noi topicuri pe aceeasi tema ( pct.3.3. din Regulament).
Multumesc pentru intelegere.
pici80 a scris:

intr un dosar penal am fost condamnat la 2 ani inchisoare cu suspendare sub supraveghere,iar partea civila a declarat recurs.....
poate sa ceara majorarea pedepsei sau poate sa ceare ca sa fie cu executare?
poate sa aiba cereri sub latura penala?

strimbeanu mihai a scris:

Eventual pe latura civila daca este.
Fii bucuros ca nu a facut Parchetul recurs.
Dar despre ce fapta este vorba?

pici80 a scris:

inselaciune art 215 alin 1,2
pe latura civila am fost obligat sa returnez suma de 600 lei ceea ce nu s a intamplat.......atunci de ce a declarat recurs (dc am fost obligat la plata)

b]pici80 a scris:

intr un proces penal pe latura civila am fost obligat sa returnez suma de 600 lei ceea ce nu s a intamplat.......atunci de ce a declarat recurs (dc am fost obligat la plata)
iar partea civila a declarat recurs.....
oare care ar fi motivarea recursului?

procmarci a scris:

S-ar putea sa nu fie multumit de cuantumul despagubirilor civile, adica vrea mai mult de 600 lei.
Asteptati sa va fie comunicat recursul, cu toate motivele si veti vedea care sunt pretentiile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la recurs Justitiarul711 Justitiarul711 In cazul unui omor deosebit de violent, cu premeditare, faptasul recunoaste fapte si din cei 25 de ani i se reduce pedeapsa, (doar pentru faptul ca a ... (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila Andreeacreatza Andreeacreatza exista totusi vreo modalitate de a contesta o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila de executare a pedepsei? (vezi toată discuția)
Intrebare - interpretare sentinta putrezeanu putrezeanu am primit o condamnare de 1 an cu suspendare pt delapidare.firma nu se constituie parte civila ,nu inteleg ce este cu recursul in termen de 1o zile?ce ... (vezi toată discuția)