Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indici ierarhizare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indici ierarhizare salariu

Buna ziua,
In conditiile in care nu mai exista un contract colectiv la nivel national, nici unul de unitate, se mai pastreaza indicii de ierarhizare in vederea stabilirii nivelului salarial?
(sal min pe ec - pentru studii medii, 2*sal min pe ec- pentru studii superioare,etc).
Daca da, unde se regasesc stipulati?
Multumesc,
Daca nu exista un CCM la nivel de unitate si nici in regulamentul intern nu sau stabilit acesti coeficienti de ierarhizare, atunci angajatorul nu are obligatia de a stabilii salariile de baza pe baza acestora.
Trebuie vazut daca la nivel de ramura de activitate sau grup de unitati sa nu existe reglementari de aceasta natura.
Ank27

Nu se mai pastreaza acesti indici de ierarhizare ... angajatorul este obligat, in lipsa unor dispozitii contrare, sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelui post.