avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general REGIM DESEURI ACUMULATORI UZATI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

REGIM DESEURI ACUMULATORI UZATI

Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu inregistrarile contabile ale sistemului de depozit la acumulatorii uzati? Sunt magazin piese auto, comercializez acumulatori. Furnizorul, mai nou, imi factureaza valoarea taxei de deseu. In ce cont trebuie inregistrata?
Apoi, eu sunt obligata sa afisez pretul cu acel sistem de depozit de 10% aplicat asupra pretului de vanzare, sa-l percep clientului in momentul vanzarii daca nu-mi da baterie la schimb si sa i-l returnez daca in termen de 30 zile vine cu deseu.
Cum inregistrez suma incasata clientului, in ce cont o tin timp de 30 zile, pentru ca stiu ca dupa aceea trebuie sa creez venit(708)?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 21:36, 15 Noiembrie 2012
1.Valoare taxe deseu - 635.
2.Inregistrati-o in 419 (avansuri clienti), daca vine faceti stornare, daca nu vine intra in 7588.
Corect?
Ati mai postat aceasta intrebare @nikole tablet:hm:.

635 cu analitic distinc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa depozit -acumulator auto melita melita Stimati colegi , am nevoie de o monografie contabila pentru inregistrarea acumulatorilor uzati. Eu ca vazator de acumulatori auto , am 2 preturi la raft pt ... (vezi toată discuția)
Acumulatori auto uzati - inregistrari contabile melita melita Stimati colegi , am nevoie de o monografie contabila pentru inregistrarea acumulatorilor uzati. Eu ca vazator de acumulatori auto , am 2 preturi la raft pt ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila pt.deseuri kosamaria kosamaria Buna ziua! Am o factura storno pt. deseuri(baterii auto)in valoare de - 23,63 lei,respectiv 0,70lei taxa de mediu,total valoare= -22, 93 lei Inregistrex taxa ... (vezi toată discuția)