Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua. Stiu ca acesta este un subiect deja saturat dar eu nu am gasit un raspuns clar pe nicaieri de aceea apelez la dvs in speranta ca ma puteti lamuri cat de cat.
La noi e o situatia complicata in sensul ca eu cu mama mea adoptiva nu ne intelegem absolut deloc, relatiile personale sunt deteriorate grav si ireparabil si locuim in aceeasi casa. Tatal meu a decedat acum trei ani de zile iar ea vrea acum sa deschida succesiunea lucru pe care eu nu mi l doresc sub nicio forma motivele fiind pur personale.Intrebariile mele sunt urmatoarele:
1. se poate deschide succesiunea fara prezenta si implicit acordul meu?
2. ce drepturi mi ar reveni mie in urma succesiunii?
3. daca casa a fost construita inainte cu patru ani de la casatorie are vreo importanta in stabilirea cotelor?
4. o intrebare idioata, cred, are vreo importanta ca sunt adoptata?
Multumesc frumos si scuzati lungimea mesajului.
dudu_alexf a scris:

Succesiunea se poate deschide de oricare dintre mostenitori si nu este necesar acordul celorlalti. Prezenta nu este obligatorie, procesul urmand a se desfasura in lipsa dv, cu citarea corespunzatoare.

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la o succesiune, suntem 4 frati mostenitori si cu 2 dintre ei nu prea am tinut legatura, cu un frate locuiesc in aceeasi curte (casa pentru care ar trebui facuta succesiunea), parintii (proprietarii) au murit de mai multi ani. Intrebarea mea este daca pot afla si unde anume daca au facut deja succesiunea pe baza ca nu m-am prezentat desi am fost citat corespunzator. Mentionez ca nu prea ma inteleg cu fratele care locuiesc si avem cutie postala comuna si ma gandesc ca poate a facut "pierdute" citatiile mele.

Multumesc mult!
Va deranjez din nou cu cateva intrebari...Bunica mea s a hotarat sa dezbata succesiunea, suntem un nepot(eu), doi copii, si dansa...Am fost la notar si doamna ne a zis ca este nevoie si de mama mea, adica nora, sa fie de fata la succesiune. Problema este ca mama si bunica sunt in relatii f proaste iar mama mea nu doreste sa dea nicio semnatura chiar daca bunica o va da in judecata. Am inteles ca neprezentarea in termen de sase luni de la deschiderea succesiunii ar insemna renuntarea dreptului la cota ce i ar reveni, este adevarat? Si de unde pana unde trebuie sa fie si mama mea prezenta?? Nu sunt eu mostenitoare dupa tata care este decedat? Multumesc.
deea28 a scris:

Bunica mea s a hotarat sa dezbata succesiunea

A bunicului, presupun. E logic, aşa e. Dar precizarea este necesară pentru că aţi început a vorbi în acest topic numai despre moştenirea tatălui. (nici urmă de bunic :)

Apropo, aţi deschis discuţia pe forum acum 4 luni.
In biroul unui avocat sunt destule 40 de minute pentru a găsi răspuns la toate intrebarile, inclusiv cele pe care NU LE AVEŢI în clipa când intraţi. (le identifică avocatul pentru că răspunsul la o întrebare poate să ţine adesea de răspunsul la o altă întrebare, pe care nici nu o bănuiţi).

Când a murit tata? Inainte sau după bunicul dvs.?

Dacă tata a murit după bunicu, atunci notarul zice bine ce zice.
Tatal dvs. aflat in viaţa în clipa morţii tatălui său l-a moştenit pe acesta din urmă. Iar ceea ce a mostenit tatăl dvs. de la tatăl lui se (re)transmite către mostenitorii lui.
ªi nu sunteţi doar dvs. moştenitor al tatălui dvs. Mai este şi soţia lui supravieţuitoare

Dacă tata a murit înaintea buniciului, atunci tatăl dvs. nu l-a moştenit pe bunicul (condiţia esenţială pentru ca cineva să poată moşteni pe altcineva = să existe în clipa morţii celui despre a cărui moştenire e vorba)
În acest caz veniţi DVS la moştenirea bunicului prin reprezentarea tatalui dvs. predecedat. (în locul tatălui).

Nora nu îşi moşteneşte socrul, în nicio variantă, pentru că nu sunt rude.
Dar soţia îşi moşteneşte soţul şi poate găsi în averea soţului ei şi ceea ce acesta din urmă moştenise de la părinţii lui. (astfel se face că parte din averea socrilor poate să ajungă la noră/ginere prin ...jocul doamnei cu Coasa).

Indiferent daca moştenirea se dezbate acum ori peste 100 de ani, nimic nu e mai important decât CLIPA MORŢII, pentru a afla cine pe cine a mostenit.
romascanu, moderator
romascanu a scris:

deea28 a scris:

Bunica mea s a hotarat sa dezbata succesiunea

A bunicului, presupun. E logic, aşa e. Dar precizarea este necesară pentru că aţi început a vorbi în acest topic numai despre moştenirea tatălui. (nici urmă de bunic :)

Apropo, aţi deschis discuţia pe forum acum 4 luni.
In biroul unui avocat sunt destule 40 de minute pentru a găsi răspuns la toate intrebarile, inclusiv cele pe care NU LE AVEŢI în clipa când intraţi. (le identifică avocatul pentru că răspunsul la o întrebare poate să ţine adesea de răspunsul la o altă întrebare, pe care nici nu o bănuiţi).

Când a murit tata? Inainte sau după bunicul dvs.?

Dacă tata a murit după bunicu, atunci notarul zice bine ce zice.
Tatal dvs. aflat in viaţa în clipa morţii tatălui său l-a moştenit pe acesta din urmă. Iar ceea ce a mostenit tatăl dvs. de la tatăl lui se (re)transmite către mostenitorii lui.
ªi nu sunteţi doar dvs. moştenitor al tatălui dvs. Mai este şi soţia lui supravieţuitoare

Dacă tata a murit înaintea buniciului, atunci tatăl dvs. nu l-a moştenit pe bunicul (condiţia esenţială pentru ca cineva să poată moşteni pe altcineva = să existe în clipa morţii celui despre a cărui moştenire e vorba)
În acest caz veniţi DVS la moştenirea bunicului prin reprezentarea tatalui dvs. predecedat. (în locul tatălui).

Nora nu îşi moşteneşte socrul, în nicio variantă, pentru că nu sunt rude.
Dar soţia îşi moşteneşte soţul şi poate găsi în averea soţului ei şi ceea ce acesta din urmă moştenise de la părinţii lui. (astfel se face că parte din averea socrilor poate să ajungă la noră/ginere prin ...jocul doamnei cu Coasa).

Indiferent daca moştenirea se dezbate acum ori peste 100 de ani, nimic nu e mai important decât CLIPA MORŢII, pentru a afla cine pe cine a mostenit.

Eu in aceasta problema vis a vis de bunica mea si nora, nu prea as vrea sa ma bag si din aceasta cauza nu m am dus la notar pentru ca acest ,, oras,, este mic si se afla tot dar vreau sa fiu informata.
Tatal meu a murit dupa bunicul meu, ce i drept.
Multumesc frumos pentru raspuns..