Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cod caen vanzare decoratiuni de craciun
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cod caen vanzare decoratiuni de craciun

Stie cineva care ar fi codul caen pentru vanzarea cu amanuntul al decoratiunilor de craciun (gen beteala, globulete, instalatii de lumini, etc.)?
Multumesc mult!
Buna ziua,

Codul CAEN depinde de cum vreti sa vindeti (cu ridicata / en gross, sau cu amanuntul / la bucata) si unde (in targuri de Craciun, in magazine care se ocupa cu astfel de vanzari, online). Deci daca oferiti cateva clarificari sigur veti primi un raspuns.

Dana
este vorba de vanzare cu amanuntul, intr-un magazin mixt, in care se vand printre altele haine si jucarii
Buna ziua,

In acest caz cel mai potrivit cod CAEN ar fi:
4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
Conform descrierii oficiale această clasă include:
-comerţul cu amănuntul al unei largi palete de bunuri, în care produsele alimentare, băuturile sau produsele din tutun nu sunt preponderente
-activităţi ale magazinelor universale care comercializează, în general, produse ca: îmbrăcăminte, mobilă, produse electrocasnice, articole de fierărie, cosmetice, bijuterii, jucării, articole sportive etc.

Acest cod face parte din clasa 471 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, care include comerţul cu amănuntul al unei diversităţi de produse în aceeaşi unitate (magazine
nespecializate), de tipul supermarket-urilor sau magazinelor universale.

Decoratiunile de Craciun nu se regasesc intr-un cod CAEN distict.

Mult succes,

Dana
Dar daca vanzarea ornamentelor/produselor manufacturiere se face in regim en gross care e codul CAEN potrivit?
Multumesc!
4690 - Comerţ cu ridicata nespecializat
Această clasă include:
- comerţul cu ridicata al diverselor produse fără nici o specializare