avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contributia la CAS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contributia la CAS

Buna Ziua!
Daca lucrez in Austria,ca ingrijitoare,cu acte in regula,acolo mi se plateste asigurare medicala,am si E-Card,in Romania mai trebuie sa platesc CAS?
Mentionez,ca o luna cu o luna lucrez,adica,o luna in Austria,o luna acasa.
Multumesc,anticipat!
Cel mai recent răspuns: izabela 67 , utilizator 20:08, 19 Noiembrie 2012
Buna seara.
Potrivit Legii 294/2011 a bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2012, Legii 295/2011 a bugetului de stat pe anul 2012 si art. 296^18 (3) lit.a), d), e) si f) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cotele de contributii sociale obligatorii pentru anul 2012 sunt:

1) pensii CAS 2012
-contributia de asigurari sociale datorata de angajator/platitor de venit - Baza legala: art. 296^18 (3) lit. a) din Codul fiscal
-contributia individuala de asigurari sociale datorata de angajat = 10,5% - Baza legala: art. 296^18 (3) lit. a) din Codul fiscal

2) contributia la fondurilor de pensii administrate privat 2012
-cota aferenta fondurilor de pensii administrate privat, inclusa in contributia individuala de asigurari sociale datorata de angajat = 3,5% - Baza legala: art. 19 (2) din Legea 294/2011 - BASS 2012

3) sanatate CASS 2012
- contributia datorata de angajator/platitor de venit = 5,2% - Baza legala: art. 8 (5) lit. a) din Legea 295/2011 – BS 2012
- contributia individuala de asigurari sociale de sanatate datorata de celelalte categorii de persoane care au obligatia platii contributiei direct sau cu plata din alte surse = 5,5% - Baza legala: art. 8 (5) lit. c) din Legea 295/2011 - BS 2012
- contributia datorata de persoanele prevazute la art.259 alin. (6) din Legea nr.95/2006 (persoanele care se asigura facultativ) = 10,7% - Baza legala: art. 8 (5) lit .b) din Legea 295/2011 - BS 2012

4) concedii indemnizatii 2012
-contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate datorata de angajator/platitor de venit = 0,85% - Baza legala: art. 296^18 (3) lit. c) din Codul fiscal

5) ajutorul de somaj 2012
- contributia individuala la bugetul asigurarilor de somaj datorata de angajat = 0,5% - Baza legala: art. 296^18 (3) lit. d^1) din Codul fiscal
-contributia la bugetul asigurarilor de somaj datorata de angajator/platitor de venit = 0.5% - Baza legala: art. 296^18 (3) lit. d^2) din Codul fiscal
accidente de munca si boli profesionale 2012
- contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale, diferentiata in functie de clasa de risc, conform legii, datorata de angajator/platitor de venit = 0,15%-0,85% - Baza legala: art. 296^18 (3) lit. e) din Codul fiscal

6) fond garantare 2012
-contributia la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale, datorata de angajator/platitor de venit = 0.25% - Baza legala: art. 296^18 (3) lit. f) din Codul fiscal
castigul salarial mediu brut 2012
-castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat = 2.117 lei. Baza legala: art. 17 din Legea 294/2011 – BASS 2012

Dupa aceasta introducere, am sa incerc sa va raspund la intrebarea dvs. Dupa opinia mea, mai trebuie sa platiti CAS doar pentru perioadele de timp in care va aflati efectiv in Romania (in total pentru 6 luni), perioade pentru care trebuie sa platiti contributia datorata de persoanele prevazute la art.259 alin. (6) din Legea nr.95/2006 (persoanele care se asigura facultativ) = 10,7% - Baza legala: art. 8 (5) lit .b) din Legea 295/2011 - BS 2012.
Ultima modificare: Joi, 15 Noiembrie 2012
Mihai Lupu, Consultant asigurari
Plata contributiei nu este obligatorie daca lucrati in alt stat, insa, daca doriti sa fiti asigurata si in Romania aveti posibilitatea sa platiti asigurarile de sanatate. Nu cred ca asigurarea de sanatate din Austria acopera si teritoriul romanesc.
Buna seara!
Si daca nu doresc sa fiu asigurata in Romania?sau este obligatoriu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii angajator retinute din salariul brut specificat in contractul de munca dropdead1985 dropdead1985 Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Sunt angajat pe perioada determinata pe post de colaborator intr-un proiect POSDRU cu o institutie ... (vezi toată discuția)
Taxe platite statului pentru angajatii unui srl-d radulescuionut radulescuionut buna ziua, Din ce m-am interesat referitor la Srl-d, am inteles ca acesta este scutit de plata contributiilor salariale pentru angajati. Pe un exemplu mai ... (vezi toată discuția)
Declaratia 200 alina_gorgan alina_gorgan Buna ziua. Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare; sunt PFA profesie liberală si în declaratia 200 privinf veniturile realizate am o rubrică ... (vezi toată discuția)