avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Taxe platite statului pentru angajatii unui SRL-d
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Taxe platite statului pentru angajatii unui SRL-d

buna ziua,
Din ce m-am interesat referitor la Srl-d, am inteles ca acesta este scutit de plata contributiilor salariale pentru angajati.
Pe un exemplu mai concret, la un salariu mediu pe economie, angajatorul este scutit de plata taxelor la stat sau se percep doar anumite taxe?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:10, 21 Decembrie 2015
Un SRL – D beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:
1. scutirea de la plata contribuţiilor de asigurări sociale datorate de angajatori (CAS angajator – pentru conditii normale de munca), pentru veniturile aferente timpului lucrat de cel mult 4 salariaţi, angajaţi pe perioadă nedeterminată.
2. aceasta perioadă constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, pentru calculul drepturilor se utilizează câştigul salarial mediu brut lunar.

Condiții:
1. pentru fiecare salariat, scutirea nu se acordă pentru veniturile salariale lunare care depăşesc cuantumul câştigului salarial mediu brut pe economie din anul anterior

2. maxim pentru 4 angajați, obligatoriu cu contract de muncă pe perioada nedeterminată

Costuri fiscale
1. SRL – D reține și plătește contribuţia individuală de asigurări sociale (CAS individual = 10,5%), datorată de angajat, baza de calcul fiind câştigul salarial mediu brut lunar
2. CASS contributia datorata de angajator/plătitor de venit = 5,2% Baza legala: art. 9 (6) lit. a) din Legea 5/2013 – BS 2013
3. CASS contributia individuala de asigurari sociale de sanatate = 5,5% Baza legala: art. 9 (6) lit. c) din Legea 5/2013 – BS 2013
4. contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate datorata de angajator/platitor de venit = 0,85% Baza legala: art. 296^18 (3) lit. c) din Codul fiscal
5. contributia individuala la bugetul asigurarilor de somaj datorata de angajat = 0,5% Baza legala: art. 296^18 (3) lit. d^1) din Codul fiscal
6. contributia la bugetul asigurarilor de somaj datorata de angajator/platitor de venit = 0.5% Baza legala: art. 296^18 (3) lit. d^2) din Codul fiscal
7. contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale, diferentiata in functie de clasa de risc, conform legii, datorata de angajator/platitor de venit = 0,15%-0,85% Baza legala: art. 296^18 (3) lit. e) din Codul fiscal
8. contributia la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale, datorata de angajator/platitor de venit = 0.25% Baza legala: art. 296^18 (3) lit. f) din Codul fiscal
9. SRL – D reține și plătește impozitul pe venit (16%)
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributia la cas izabela 67 izabela 67 Buna Ziua! Daca lucrez in Austria,ca ingrijitoare,cu acte in regula,acolo mi se plateste asigurare medicala,am si E-Card,in Romania mai trebuie sa platesc ... (vezi toată discuția)
Contributii angajator retinute din salariul brut specificat in contractul de munca dropdead1985 dropdead1985 Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Sunt angajat pe perioada determinata pe post de colaborator intr-un proiect POSDRU cu o institutie ... (vezi toată discuția)
Declaratia 200 alina_gorgan alina_gorgan Buna ziua. Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare; sunt PFA profesie liberală si în declaratia 200 privinf veniturile realizate am o rubrică ... (vezi toată discuția)