Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decl.390
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decl.390

In luna septembrie am inregistrat eronat o factura proforma in decl.390.Am stornat factura si voi face rectificativa la 390 si regularizare in decontul de tva a lunii octombrie .Rectificativa la 390 se depune cu sumele pe minus ?Cum se corecteaza decontul de tva cu sumele trecute la regularizari cu minus?
Depuneti rectificativa la declaratia 390 cu sumele inscrise pe minus, avand grija sa faceti referire la luna pentru care depuneti declaratia corectata si sa bifati optiunea "rectificativa". Completati si celelalte rubrici ale formularului cu datele inscrise in declaratia depusa initial.

Suma rezultata din corectarea erorilor de inregistrare in declaratia 390 se inregistreaza la randul de regularizari din decontul lunii in care a fost operata corectia, cu semnul minus.
multumesc.