Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... SFATURI PENTRU O VIATA IMPLINITA
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

SFATURI PENTRU O VIATA IMPLINITA

Dragi forumisti,

Nu m-am priceput unde sa incadrez acest subiect. Va rog sa fiti ingaduitori si sa-l asezati Dvs. acolo unde i-ar fi locul. Multumesc!

''SFATURI PENTRU O VIATA IMPLINITA''.

“Cele mai dificile 3 lucruri în această viaţă sunt: a păstra un secret, a ierta şi a profita de timp” - Benjamin Flanklin

CEVA RECONFORTANT.
Institutul francez pentru anxietate şi stres, din Paris, a definit 20 de reguli de viaţă, despre care experţii spun că, dacă cineva reuşeşte să asimileze măcar 10, poate avea o viaţă de bună calitate.

1. LUAŢI o pauză de minimum 5-10 minute la cel mult fiecare 2 ore de muncă. Repetaţi aceste pauze în fiecare zi şi gândiţi-vă la d-voastră, analizându-vă comportamentul.

2. ÎNVÃŢAŢI să SPUNEŢI NU, fără să vă simţiţi vinovat. A vrea să mulţumiţi pe toată lumea, este un consum mult prea mare de energie.

3. PLANIFICAŢI-VÃ ziua, dar păstraţi-vă puţin timp liber şi pentru ceva neprevăzut, conştient fiind că nu totul depinde de d-voastră.

4. CONCENTRAŢI-VÃ numai şi numai asupra unei sarcini. Cât de repede v-ar lucra creierul, tot veţi obosi dacă veţi încerca să rezolvaţi mai multe probleme în acelaşi timp.

5. UITAŢI odată pentru totdeauna că sunteţi indispensabil la muncă, acasă sau în grupul de cunoştinţe. Oricât vă displace, totul funcţionează foarte bine şi fără d-voastră.

6. NU VÃ MAI SIMŢIŢI responsabil pentru plăcerile celorlalţi. Nu sunteţi fântâna dorinţelor, şi nici eternul maestru de ceremonii.

7. CEREŢI AJUTOR când aveţi nevoie, având grijă să-l cereţi persoanelor potrivite.

8. SEPARAŢI problemele imaginare de cele reale si eliminaţi-le, pentru că sunt o pierdere de timp şi ocupă un spaţiu mental preţios pentru lucruri mult mai importante.

9. ÎNCERCAŢI să redescoperiţi plăcerea unor acţiuni zilnice, cum ar fi a dormi, a mânca şi a se plimba, făra a crede că este ceea ce puteţi obţine mai mult de la viaţă.

10. EVITAŢI să vă implicaţi în problemele altora, în ceea ce priveşte anxietatea si stresul. Aşteptaţi puţin înainte de a vă întoarce la dialog şi la acţiune.

11. FAMILIA D-VOASTRÃ nu este persoana d-voastră, este alături de d-voastră, formează lumea d-voastră, dar nu este propria d-voastră identitate.

12. ÎNŢELEGEŢI că principiile şi convingerile inflexibile pot fi o mare greutate care împiedică mişcarea şi căutarea.

13. E NECESAR să aveţi tot timpul pe cineva căruia să vă puteţi destăinui şi vorbi deschis. Nu foloseşte la nimic dacă persoana este prea departe de d-voastră.

14. ÎNVÃŢAŢI când trebuie să vă sculaţi de la masă, să ieşiţi dintr-o discuţie, sau dintr-o şedinţă.

15. REFUZAŢI să vi se spună dacă cineva a vorbit urât de d-voastră. Ascultaţi numai ce s-a vorbit bine de d-voastră, cu rezerve şi fără a crede tot.

16. A INTRA ÎN COMPETIŢIE la distracţie, la muncă şi în viaţa de cuplu, este ideal pentru cine vrea să fie tot timpul obosit sau să piardă ce-i mai bun în viaţă.

17. RIGIDITATEA e buna pietrelor, nu şi oamenilor.

18. oră de PLÃCERE IMENSÃ înlocuieşte trei ore de somn pierdut. Plăcerea reconfortează mult mai mult decât somnul. Din această cauză nu pierdeţi nici o ocazie de distracţie.

19. NU ABANDONA cele mai bune 3 prietene în viaţă. Intuiţia, Naivitatea şi Credinţa.

20. ÎNŢELEGEŢI odată pentru totdeauna ca, în concluzie,...D-voastră SUNTEŢI CEEA CE VREŢI SÃ FIŢI.

Gândiţi... Reflectaţi... Practicaţi...CUM SÃ VÃ PRELUNGIŢI VIAŢA

Eliminaţi din viaţa d-voastră numerele neesenţiale. Aceasta include: vârstă, greutate şi înalţime. Lăsaţi în grija medicului acestea. Pentru aceasta îl plătiţi.

Menţineţi legături de prietenie sincere şi vesele. Morocănoşii şi invidioşii vă demoralizează.

ÎNCERCAŢI să învăţaţi lucruri noi. Învăţaţi mai mult despre calculatoare, manuale, grădinărit, orice.
Nu-i permiteţi niciodata creierului să puturoşească. Un creier puturos este locuinţa diavolului.
ªi numele acestui diavol este....... Alzheimer.

Bucuraţi-vă de lucrurile simple. Râdeţi cât mai des posibil, cu toată puterea şi timp cât mai îndelungat. Râdeţi până vi se taie respiraţia.

Lacrimile sunt naturale. Suferiţi, lamentaţi-vă şi continuaţi. Unica persoană care va fi cu d-voastră toată viaţa, sunteţi chiar d-voastră.

TRÃIŢI cât sunteţi în viaţă!

Înconjuraţi-vă de lucruri pe care le iubiţi, familie, animale, muzică, plante, orice.
Casa vă este refugiu.

Bucuraţi-vă de sănătate: dacă e bună, pastraţi-o aşa. Dacă nu e stabilă, amelioraţi-o. ªi dacă nu stă în puterea d-voastră s-o amelioraţi, căutaţi ajutor.

Nu plecaţi într-un voiaj de vinovăţie. Plecaţi într-o altă ţară, la mall sau într-un sat apropiat, dar NU unde vă duce vinovăţia.

Persoanelor pe care le iubiţi,
SPUNEŢI-LE-O cu fiecare ocazie pe care o aveţi.

ªI AMINTIŢI-VÃ ÎNTOTDEAUNA: Viaţa nu se măsoară în momentele de respiro pe care le avem, ci în momentele care ne taie răsuflarea.

TRÃIŢI ªI FIŢI FERICIT! Fiţi mulţumit pentru ceea ce viaţa v-a adus şi nu vă supăraţi prea tare pentru ceea ce nu v-a dat!!!
raser, utilizator
Feng Shui Mental

1. Da oamenilor mai mult decât se asteapta si fa-o cu bucurie..

2. Casatoreste-te cu un barbat/femeie cu care îti place sa stai de vorba.
Pe masura ce vei îmbatrâni, îndemânarea de a face conversatie va fi foarte importanta .

3. Nu crede tot ce auzi, cheltuie tot ce ai si dormi când vrei.

4. Când spui 'Te iubesc' asa sa fie.

5.... Când spui 'Îmi pare rau' priveste omul în ochi..

6. Logodeste-te cu cel putin sase luni înainte de a te însura.

7. Crede în dragoste la prima vedere.

8. Nu râde de visurile cuiva. Oamenii care nu au visuri, nu au prea multe.

9... Iubeste mult si pasional. Poti fi ranit, dar este singurul mod de a trai din plin.

10. În dispute, lupta cinstit. Nu pronunta nume.

11. Nu judeca oamenii după relatiile pe care le au.

12. Vorbeste rar, dar gândeste repede.

13. ! .... Când cineva îti pune o întrebare la care nu cunosti raspunsul,
zâmbeste si întreaba : De ce vrei sa stii?'

14.. Tine minte ca marea iubire si marile realizari comporta mari riscuri.

15. Spune 'Noroc' când auzi pe cineva stranutând.

16. Când pierzi, nu pierde şi lecţia.

17. Tine minte cei trei 'R' : Respecta-te; Respecta pe altii; Responsabilitate pentru toate actiunile tale.

18. Nu lasa ca o mica disputa sa strice o mare prietenie..

19. Când îti dai seama ca ai facut o greseala, incearca imediat sa o corectezi.

20. Zâmbeste când ridici telefonul. Apelantul va simti asta în vocea ta.

21. Stai o vreme singur.
40 de trepte spre fericire pentru 2013

Sanatate

1. Bea multa apa.
2. Ia un mic dejun de rege, un dejun de print si o cina de cersetor.
3. Mananca mai multa mancare care creste in copaci si in plante si mai putin din cea care este manufacturata.
4. Traieste cu cei trei 3 E : Energie, Entuziasm si Empatie.
5. Gaseste putin timp ca sa meditezi.
6. Joaca-te mai des.
7. Citeste mai multe carti decat ai citit in 2012.
8. Asaza-te, in liniste, cel putin 10 minute in fiecare zi.
9. Dormi cel putin 7 ore.
10. Mergi in fiecare zi timp de 10 pana la 30 de minute si, mergand, surade.

Personalitate

11. Nu-ti compara viata cu a celorlalti. N-ai nici o idee cum poate fi viata lor.
12. Evita gandurile negative sau lucrurile pe care nu le poti controla. Investeste mai degraba energia in momentul prezent.
13. Nu face prea mult. Cunoaste-ti limitele.
14. Nu-ti pierde pretioasa ta energie in barfe.
15. Viseaza mai des cu ochii deschisi.
16. Invidia este o pierdere de timp. Tu ai deja tot ceea ce iti trebuie.
17. Uita problemele din trecut. Nu rememora celorlalti erorile trecutului. Asta o sa ruineze fericirea din prezent.
18. Viata este prea scurta pentru a o risipi răzbunându-te.
19. Impaca-te cu trecutul tau ca sa nu-ti ruineze prezentul.
20. Nimeni nu are grija de fericirea ta decat tu insati.
21. Fii constient ca viata este o scoala si ca tu esti aici pentru a invata. Problemele fac pur si simplu parte din curriculum-ul tau; ele apar si dispar ca ora de algebra, dar lectiile pe care le vei invata sunt pentru toata viata.
22. Surade si razi cat mai des posibil.
23. Nu trebuie sa castigi fiecare cearta. Accepta sa fii in dezacord.

Societate

24. Telefoneaza cat mai des prietenilor sau trimite-le mail-uri.
25. In fiecare zi, da ceva bun cuiva.
26. Iarta atat cat este posibil.
27. Petrece timp cu oamenii mai in varsta si cu cei mici.
28. Incearca sa faci cel putin trei persoane sa surada, in fiecare zi.
29. Ce gandesc ceilalti despre tine, nu este treaba ta.
30. Serviciul tau nu va avea grija de tine cand vei fi bolnav. Prietenii tai, DA. Pastreaza legatura.
31. Nu urî pe nimeni, chiar dacă ai motive; te încarci negativ în mod inutil.

Viata

32. Comporta-te bine !
33. Arunca tot ce nu este util; pastreaza ce este frumos sau vesel.
34. Natura vindeca totul.
35. Indiferent ca e vorba de o situatie buna sau rea, ea se va schimba…
36. Putin conteaza cum te simti; scoala-te, imbraca-te si prezinta-te.
37. Ce este mai bun urmeaza sa ti se intample.
38. Cand te trezesti dimineata, multumeste ca esti in viata.
39. Forul tau interior este intotdeauna fericit. Deci, fii fericit !

Ultimul, si nu cel mai putin important.

40. Transmite acest ghid tuturor prietenilor.
Nu-ţi irosi timpul urând pe cineva!

Doi prieteni mergeau prin deşert. La un moment dat, cei doi prieteni au avut o ceartă, iar unul din ei şi-a plesnit prietenul. Pe cel plesnit l-a durut, însă, fără să spună ceva, a scris în nisip: „Azi, prietenul meu cel mai bun m-a plesnit”.

Au continuat pe jos până când au găsit o oază, unde au decis să facă baie. Cel care fusese plesnit a rămas prins în noroi şi a începea să se scufunde, însă prietenul său l-a salvat. După ce fusese salvat din scufundare, el a scris pe piatră: „Azi, prietenul meu cel mai bun mi-a salvat viaţa”.

Cel care şi-a plesnit prietenul a întrebat: „După ce te-am rănit, ai scris în nisip, şi acum scrii pe piatră…de ce?” Prietenul său i-a răspuns: „Când cineva ne răneşte, ar trebui să scriem acel lucru în nisip, unde vânturile iertării îl pot şterge uşor. Însă când cineva ne face un bine, trebuie să gravăm acel lucru în piatră, unde niciun vând nu îl poate şterge.”

Învaţă să îţi scrii durerile în nisip şi să gravezi câştigurile în piatră!

:)
Cugetari si sfaturi de viata de la vedete

1. Frumusete - "Dormi cel putin opt ore pe noapte, pentru a fi mai frumoasa. Noua daca esti urata" - Betty White
2. Riduri - "Nu poti fi rasfatata cata vreme iti calci singura rufele" - Meryl Streep
3. Manipulare - "Cel mai bun mod de a-i determina pe soti sa faca ceva este sa le sugerezi ca probabil sunt prea batrani ca sa mai faca acel ceva" - Shirley MacLaine
4. Barbati - "Barbatii ar trebui sa fie ca servetelele: tandri, rezistenti, insa de care sa te debarasezi usor" - Cher
5. Imbatranire - "Este exact ce spun eu mereu: poate ca arat fals, dar sunt naturala acolo unde conteaza" - Dolly Parton
6. Cuplu - "Nu merge niciodata la culcare certata - stai treaza si tipa, daca trebuie" - Phyllis Diller
7. Sex appeal - "Sex appeal-ul este 50% ceea ce ai si 50% ceea ce cred oamenii ca ai" - Sophia Loren
8. Creier vs. muschi - "Barbatii macho nu demonstreaza mare lucru" - Zsa Zsa Gabor
9. Care-i graba? - "Pentru rezultate mai bune, incearca sa incetinesti ritmul" - Lily Tomlin
10. Petreceri - "Respiratiile adanci sunt foarte folositoare la petrecerile superficiale" - Barbara Walters
11. Somn - "Trezeste-te cu o ora mai devreme, stai treaz o ora mai tarziu" - Ruby Dee
12. Trucuri - "Cosmeticele sunt un avantaj pentru orice femeie, dar cel mai bun prieten al unei fete este tot un barbat miop" - Yoko Ono
Pune paharul jos!

Un psiholog ii invata pe cursantii lui despre ' managementul ' stressului. A luat un pahar de apa si s-a plimbat prin sala...in liniste. Toata lumea astepta o intrebare de genul - este pe jumatate plin sau pe jumatate gol. La un moment dat s-a oprit, a ridicat paharul si si-a intrebat auditorii :
- "Cat de greu este acest pahar cu apa?"

Mirati, cursantii au dat raspunsuri... intre 250 si 500 ml.

Raspunsul psihologului a fost urmatorul:
- Greutatea absoluta nu conteaza. Conteaza cat timp il vei tine ridicat.
Un minut - nici o problema.
O ora - o durere de brat
O zi - iti paralizeaza bratul.
In fiecare din aceste 3 cazuri greutatea paharului nu se schimba. Se schimba doar timpul ... si cu cat e mai lung, cu atat mai greu este. Stresul si grijile din viata sunt asemenea paharului cu apa. Daca te gandesti putin la ele ...nu se intampla mare lucru.
Daca te gandesti mai mult la ele...incepe sa te doara sufletul.
Daca te gandesti tot timpul la ele - iti... paralizeaza mintea...nu mai poti sa faci nimic.

De aia este important sa te eliberezi de stres. Cand ajungi acasa pe seara...lasa-ti grijile deoparte. Nu le purta cu tine in noapte.

Pune paharul jos!
:luck:

========================================
Interventie moderator
@raser,
in regulament, pct 3.3, suntem rugati sa nu deschidem mai multe topicuri cu aceeasi tema. In astfel de cazuri topicurile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori.
Textele de aici se incadreaza la Invata. Povesti cu talc. Sfaturi pentru viata si altele pe tema.
www.avocatnet.ro/content/for...
Din acest motiv inchid topicul. Textele pot fi postate in topicul amintit mai sus si astfel nu vor mai exista o multime de topicuri in care sa fie scrise texte care se potrivesc in toate celelalte topicuri asemanatoare. In plus, textele vor fi adunate ca intr-o culegere.

Am ales sa scriu aici pentru a nu actualiza topicul.
Multumesc pentru intelegere.
trope_doi, utilizator