avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SITUATIE CONCRETA SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SITUATIE CONCRETA SUCCESIUNE

Buna ziua! Este vorba de o situatie confuza pentru intreaga famile : Bunicul a decedat de cativa ani. Terenul unde exista acum locuinta a fost al tatalui lui, deci nu e bun dobandit cu bunica. Acum traieste acolo bunica. Au avut impreuna doi fii. Unul este socrul meu iar celalalt a decedat , dar fiica lui locuieste inca acolo. Mentionez ca mama acelei fete a parasit familia demult. Acum mostenitorii ar fi bunica, socrul meu si acea fata. Intrebarile sunt urmatoarele :
1. Terenul pe care s-au construit cladirile reprezinta acum masa succesorala , sau cui se cuvine in intregime?
2. Ar fi existat vreo posibilitate ca bunica sa-i dea drept de proprietate nepoatei fara ca socrul meu sa trebuiasca sa-si dea acordul pentru asta?
Cel mai recent răspuns: Ileana Schwarz , Avocat 01:05, 1 Februarie 2009
corect ar fi :( voi relua personele asa cum le-ati scris in mesaj)
mostenitori: bunica, socrul, fiica, sotia care a parasit ( daca nu s-a facut partaj, si daca nu s-a recasatorit, nu s-a dezbatut succesiune dupa fratele socrului)
1. mai intai trebuie sa va asigurati ca exista acceptarea succesiunii ( spuneti ca au trecut ani..)
2.chiar daca exista dovada ca este bun propriu, terenul va intra in masa succesorala si se vor calcula cotele pentru sot supravietuitor(bunica) si descendenti( 1/4 si 3/4 in privinta terenului ) in aceasta masa se vor inscrie si restul bunurilor mobile si imobile ( si constructia)pentru restul imobilelor cotele vor fi diferite, 1/2 pentru bunica si din cealalta jumate 1/4 bunica si 3/4 descendentii ( socrul, fiica si mama plecata impreuna)
2. in mod normal nu.daca nu s-a facut succesiunea..cu ce titlu putea sa transmita.putea in schimb sa instraineze bunurile mobile, alte bunuri...

sper sa va fie de ajutor.
av. Ileana Schwarz

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune Florentina Mihaela Florentina Mihaela Sotul meu (si celelalte rude ale sale) au initiat in 2004 un proces de revendicare pe baza Legii 10/2001, obiectul procesului fiind o casa si terenul ... (vezi toată discuția)
Certificat de mostenitor - cotele sunt corecte? Dinico Dinico Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca cotele trecute intr-un certificat de mostenitor (sotia este decedata, succesiunea dezbatandu-se intre sot si cele doua ... (vezi toată discuția)
Cote parti partaj succesoral sile2011 sile2011 buna ziua bunica mea care a decedat , mi-a lasat prin testament toate bunurile mobile si imobile , si tot prin testament ma numit si legatar universal al ... (vezi toată discuția)