Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... moped 49cm
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

moped 49cm

am cumparat un scuter de 49cm si nu il pot inscrie la primarie sa-mi dea numar pentru ca nu am toate actele al el am numai contractul de vinzare cumparare din Italia . Spuneti-mi si mie var rog ce poate sa-mi faca politia in cel mai rau caz daca ma opreste cu el poate sa zica ca e mai mai mare de 49 ? Eu am permis de conducere categoria B oare imi care si atestat pentru legislatie ?
Daca aveti permis de conducere categoria B nu vi se mai cere sa urmati cursul de legislatie.
multumesc pentru raspuns
dar sunt inca nelamurit cum ramine ca nu am actele in regula pentru el si nici numar nu pot sa optin dinala galben din cite aminteles.
mihay_mgp, utilizator
mihay_mgp a scris:

am cumparat un scuter de 49cm si nu il pot inscrie la primarie sa-mi dea numar pentru ca nu am toate actele al el am numai contractul de vinzare cumparare din Italia . Spuneti-mi si mie var rog ce poate sa-mi faca politia in cel mai rau caz daca ma opreste cu el poate sa zica ca e mai mai mare de 49 ? Eu am permis de conducere categoria B oare imi care si atestat pentru legislatie ?

Art. 30. din Regulament prevede:

Permisul de conducere se eliberează pentru una sau mai multe dintre următoarele categorii şi subcategorii de vehicule:

a) CATEGORIA A: motocicleta cu sau fără ataş;

b) CATEGORIA B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă, a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte masa proprie a autovehiculului trăgător;

k) SUBCATEGORIA A1: motocicletă cu o capacitate care nu depăşeşte 125 cm3 şi o putere care nu depăşeşte 11 kW;

Prin urmare cu permis de categoria B nu aveti dreptul sa conduceti mopedul. Pentru acest vehicul aveti nevoie de un permis categoria A sau A1.

Numai bine va doresc.

ing. Ioan Ciobanu
Pai totusi am vazut atitea reclame la televizor cu scutare care nu necesinta permis de conducere nici A nici A1 :O
si eu la fel cele din reclame mai exact Maraguti F12 49cm din cite am auzit tb sa il inscri la primarie si iti da un numar galben , dar eu nu am acte la el sa pot face lucru asta si ca mai trebuie un atestat de legislatie asa ma duc si il iau dar ce se intimpla daca ma opreste politia si nu am acel numar galben vroiam sa stiu care el legea in ce articol ma incadreaza .
Stiu ca conducerea unui autovehihul neinmatriculat e caz penal dar ce am eu e moped tot il legea asta se incadreaza ?:-/