avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis categ B
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis categ B

Buna seara,

As dori sa stiu daca ca posesoare a permisului de conducere categ. B, am voie sa conduc un autovehicul de 1200 kg cu o remorca de 1000 kg?
Cel mai recent răspuns: iuliap01 , utilizator 22:01, 30 Iulie 2012
Art. 30. – Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:
b) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, în afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

1200+1000=2200 < 3500 kg
1000 < 1200 kg
se intrunesc conditiile de la lit.b) pct. 3 rezulta ca se poate conduce cu categ. B un ansamblu format dintr-un atovehicul tragator de 1200 kg si o remorca de 1000 kg.
Multumesc, asa stiam si eu insa am fost oprita in trafic de 2 agenti si mi-au zis ca nu am voie sa conduc o remorca mai mare de 750 kg (pct 2)....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Auto 3,5 tone + remorca usoara cu permis categoria b? kosfunny kosfunny Art. 30 b) Categoria B: 1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara ... (vezi toată discuția)
Legislatie rutiera taga taga Posesor permis de conducere categoria B ,de ce categorie este nevoie pentru ca sa pot conduce auto+remorca? (vezi toată discuția)
Ce am voie cu categoria b draganjvc draganjvc am un opel astra h de 1380kg greutatea proprie si 1920 kg maxim autorizat si o rulota de 970kg greutatea proprie si 1000kg maxim autorizat .cu disc de ... (vezi toată discuția)