Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis categ B
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis categ B

Buna seara,

As dori sa stiu daca ca posesoare a permisului de conducere categ. B, am voie sa conduc un autovehicul de 1200 kg cu o remorca de 1000 kg?
Art. 30. – Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:
b) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, în afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

1200+1000=2200 < 3500 kg
1000 < 1200 kg
se intrunesc conditiile de la lit.b) pct. 3 rezulta ca se poate conduce cu categ. B un ansamblu format dintr-un atovehicul tragator de 1200 kg si o remorca de 1000 kg.
Multumesc, asa stiam si eu insa am fost oprita in trafic de 2 agenti si mi-au zis ca nu am voie sa conduc o remorca mai mare de 750 kg (pct 2)....