Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Primaria sectorului 3 cabinet primar
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Primaria sectorului 3 cabinet primar

Buna ziua! La data de 28.10 2011 conform contract vanzare -cumparare incheiat la Botosani am dobandit un autovehicul cu numere valabile de OLANDA pana la 31.10.2011, la data de 23.11.2011 am declarat la directia impozite si taxe locale autovehicolul unde in aceiasi zi am primit si decizia de impunere pe anul 2011privind stabilirea impozitului,masina urmand tote cere necesare taxa poluare,rar,etc a fost inscrisa in circulatie in 12.01.2012.
Problema mea este urmatoarea: am depus in data de 09.11.2011 cererea pentru ajutor incalzirea locuintei cu gaze naturale iar acum la data de 06.11.2012 am fost instiintat ca la data complectari cererii si a declaratiei pe propria raspundere nu-am declarat corect bunurile detinute ca fiind prorietar a unui autoturism cu capacitate cilindrica 1896 cmc, eu am declart autovehicolul la taxe locale in data de 23.11.2011 iar cererea de ajutor in data de 09.11.2011 nefiind sigur daca opresc masina pentru mine si nici nu mi-a trecut prin minte la data complectarii cereri de ajutor incalzire ca trebuie declarata masina nefiind sigur nici eu de situatia ei la momentul resoectiv era neinmatriculata.
Va rog daca puteti sa ma ajutati.
Multumesc!
razvlad2003, utilizator
Problema am inteles-o, dar intrebarea care este? #-o

Dvs, conform cererii depuse in data de 9.11.2011, este notat acolo, aveati obligatia sa depuneti o cerere rectificativa privind bunul detinut. Dar,vedeti pe formular daca este specificata capacitatea masinii, eu stiam de 2000cmc?
pe formular scrie cele ce depasesc 1600 cmc, da scrie dar eu la data respectiva detineam masina doar pe contract de vanzare -cumparare nu era in evidenta nimanui, la imozite am declarato dupa cerere
razvlad2003, utilizator
Inteleg ca cumparati si apoi revindeti masini second hand si pentru asta nu platiti nici un impozit la stat, dar sa vreti si ajutor de incalzire in acelasi timp, deja e prea mult.
Ati inteles gresit eu nu cumpar si vand masini, nu stiam daca se poate inscrie si la ce pret pentru ca nu facusem actele oficiale, urma SA MERG la RAR unde am facut cartea masini ,ITP omologare unde a fost incadrata ca autoutilitara 4+1 locuri si-am platit taxa de poluare 1800 lei aici era dubiul meu cu inscrierea ca daca o incadra la persoane 8+1 plateam 2500 euro taxa poluare. DECI EU NU CUMPAR SI VAND MASINI DOMNUL MEU ,DACA VORBIM DE GUVERNUL IMORAL AFLATI CA NU EU SUNT PERSOANA DE CARE TREBUIE SA VA LEGATI, am 44 de ani si muncesc de la varsta de 17 ani cu carte de munca pana in prezent, acesta este primul ajutor de la stat pe care l-am cerut.
Revin cu intrebarea mea ,masina am declarato la fisc in 23.11.2011.si inscrierea pe numele meu a fost in 15.01.2012 atat a durat toate etapele pentu inscriere, IAR CEREREA PENTRU AJUTOR A FOST IN 09.11.2011 DATA LA CARE AUTO NU AVEA NICI UN STATUT.
razvlad2003, utilizator
Sa nu va suparati , dar cei de la primarie au dreptate.
Conform contractului de vanzare cumparare dvs sunteti proprietar al masinii din data de 28.10.2011.
In termen de 30 de zile de la data dobandirii, conform codului fiscal, aveati obligatia s-o declarati - lucru pe care l-ati facut: in data de 23.11.2011 ati depus declaratie la directia de impozite si taxe.
Dar in 9.11.2011 stiati ca sunteti proprietar, contractul era in vigoare si nu trebuia sa depuneti cerere pentru acordarea ajutorului de incalzire.