Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care pot fi consecintele nedepunerii intampinarii?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care pot fi consecintele nedepunerii intampinarii?

In iunie 2007 am cumparat un apartament. in momentul cumpararii pe extrasul de carte funciara scria ca este grevat de sarcini. Aproape 2 ani mai tarziu, am primit o citatie de la un domn care doreste anularea contractului de vanzare cumparare pe motiv ca la momentul vanzarii apartamentul avea litigiul notat la cartea funciara.

Am angajat un avocat pe care nu reusesc sa il contactez si nu stiu daca a depus intampinarea. Care ar putea fi consecintele in cazul in care aceasta nu este depusa.
Având în vedere că textul art.1141 alin.2 C.proc.civ. reglementează în condiţii imperative termenul în care pârâtul trebuie să depună întâmpinare, sancţiunea nerespectării lui este tot decăderea, o decădere virtuală care va opera în condiţiile art.103 C.proc.civ. . Prin urmare, pârâtul care nu a depus întâmpinare sau care nu a depus întâmpinarea în termenul prevăzut de lege va fi decăzut din :
- dreptul de a mai propune probe, cu excepţia situaţiilor prevăzute de art.138 C.proc.civ. ;
- dreptul de a invoca excepţiile relative (art.136 C.proc.civ.).
În ipoteza în care, pârâtul, care nu este reprezentat au asistat de către avocat, nu a depus întâmpinare, preşedintele îi va pune în vedere, la prima zi de înfăţişare, să arate excepţiile, dovezile şi toate mijloacele sale de apărare despre care se va face vorbire în încheierea de şedinţă; instanţa îi va acorda, la cerere, un termen pentru pregătirea apărării şi depunerea întâmpinării (art.118 alin.3 C.proc.civ.).
Intampinarea reprezinta un act procesual pe care paratul are facultatea sa-l indeplineasca inainte de a incepe dezbaterea orala a procesului, si care cuprinde exceptiile de procedura pe care le ridica fata de cererea reclamantului( necompetenta, prescriptia, autoritatea lucrului judecat), raspunsul la toate capetele de fapt si de drept ale cererii formulate de reclamant; dovezile impotriva fiecarui capat de cerere.
Intampinarea, desi nu este obligatorie, indeplineste un rol important, concretizand cadrul procesului si contribuind la solutionarea mai grabnica a acestuia.
In cazul in care nu s-a depus intampinarea, presedintele are indatorirea, la prima zi de infatisare, de a pune in vedere paratului sa arate exceptiile, dovezile si toate mijloacele sale de aparare.
Daca v-ati angajat un avocat, eu spun ca trebuie sa stati linistit/a, ca stie el ce are de facut.
Daca totusi doriti sa aflati daca a depus sau nu intampinare, puteti merge la judecatorie sa solicitati dosarul la studiu si veti afla.
Consultarea dosarului se poate face pe loc doar pe baza de cerere?
Consultarea dosarului poate avea loc fie la arhiva instantei, fie inainte de inceperea sedintei de judecata la termenul respectiv (in acest caz, se solicita verbal grefierului de sedinta dosarul pentru a fi studiat)
SashaRo a scris:

In iunie 2007 am cumparat un apartament. in momentul cumpararii pe extrasul de carte funciara scria ca este grevat de sarcini. Aproape 2 ani mai tarziu, am primit o citatie de la un domn care doreste anularea contractului de vanzare cumparare pe motiv ca la momentul vanzarii apartamentul avea litigiul notat la cartea funciara.
Am angajat un avocat pe care nu reusesc sa il contactez si nu stiu daca a depus intampinarea. Care ar putea fi consecintele in cazul in care aceasta nu este depusa.

Avand in vedere obiectul cauzei, litigiul nu se va termina la prim termen.
Poate instanta nu se socoteste lamurita si va pune in vedere reclamantului sa-si precizeze actiunea, caz in care intampinarea este, in opinia mea, inutila.
Legiutorul, intelept de aceasta data, nu a mai conditionat depunerea intampinarii la fond de un anumit termen.
Apararile se fac si oral nu numai in scris, potrivit principiului oralitatii.
Prin urmare, nu vor exista consecinte.

Data post: Duminica, 1 Februarie 2009, 14:40
SashaRo a scris:

Consultarea dosarului se poate face pe loc doar pe baza de cerere?

Consultarea dosarului se face pe loc, fara cerere; trebuie sa aveti cartea de identitate la dvs.
Cornel Vasile, Consilier juridic