avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala- cum trebuie sa procedez in acest caz?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala- cum trebuie sa procedez in acest caz?

Buna seara,

Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea speta:

In urma cu noua luni am depus o plangere penala impotriva unui individ care mi-a rupt mana in parcare si mi-a vandalizat masina pentru ca i-as fi aruncat zapada pe masina. In urma examinarii medico - legale am primit 24 de zile de ingrijiri medicale, iar fapta a fost incadrata la vatamare si distrugere.
In plangerea penala am mentionat ca doresc sa ma constitui parte civila pentru a-mi recupera prejudiciul creat (reparat masina, cheltuieli medicale, absenta de la birou, pierderea unei conferinte, etc...).

Acum cateva luni am fost anuntat ca se va efectua o expertiza asupra certificatului medico - legal.
Atunci cand am solicitat, telefonic, de la politistul care acheteaza dosarul, informatii despre stadiul dosarului mi-a comunicat ca expertiza a fost finalizata si ca urmeaza sa finalizeze cercetarile si sa transmita dosarul la parchet.

Nu am primit nici o notificare scrisa. Cum as putea sa aflu stadiul dosarului?
Ar trebui sa depun o cerere de chemare in judecata pe civil sau se va deschide dupa ce plangerea ajunge la parchet? Cum pot obtine datele inculpatului, de la politie?
Care este termenul mediu de solutionare a unei plangeri penale?

Multumesc anticipat !
Ultima modificare: Marți, 20 Noiembrie 2012
maque, utilizator
Cel mai recent răspuns: maque , utilizator 07:14, 21 Noiembrie 2012
Solicitati oficial procurorului responsabil sa comunice stadiul cercetarii,eventual solutia dispusa in cauza
Nu exista termen prevazut pentru solutionare plangere penala
Cercetarea penala este conditionata de complexitatea spetei,de numarul de persoane implicate,
interesul factorilor responsabili in cercetare si de catre alti factori independenti de vointa partilor
Adresati o cerere la politie si veti primi raspuns.
Mergeti si sa va informati verbal de la politist.
Sfatul meu este sa va interesați mai repede despre dosar,mai ales ca organul de urmărire penala nu v-a audiat ca parte vatamata e posibil sa se musamalizeze dosaru.
Ca parte vatamata ,organul de cercetare penala v-a audiat?
Va multumesc pentru raspunsuri!
Am fost audiat de 2 ori si o data am fost chemat pentru a face o intelegere cu inculpatul, pe care am refuzat-o.
Totusi, cum ar trebui sa procedez in ceea ce priveste prejudiciul material? Ar trebui sa depun cerere la judecatorie, sau ar trebui sa mai astept?

Multumesc,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen de solutionare miru-mir miru-mir am depus o plangere penala la parchet pe data de 28.03 2012.pentru abandon de familie.dosarul a fost dat pentru cercetare politiei am fost audiata si eu si ... (vezi toată discuția)
Plangere penala alexiastefania alexiastefania Am facut la politia locala o plangere penala impotriva unui politist in luna martie 2012, mi s-a promis ca o vor inainta Parchetului, iar astazi , respectiv ... (vezi toată discuția)
Accident rutier cu victima bennyy bennyy In urma cu 2 saptamani am avut un accident usor pe trecerea de pietoni. Practic am fost neatent si am acrosat usor o persoana, care a cazut la pamant s-a ... (vezi toată discuția)