Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... accident de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

accident de munca

buna ziua! sunt angajata de la 1 noiembrie 2012, si pe 18 noiembrie 2012 am avut un accident de munca prin care mi-am rupt piciorul, pot beneficia de concediu medical?
Da, puteti beneficia de concediu medical daca este un cod 06 (urgenta).
În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de o lună, pentru situaţiile prevăzute
la art. 9 şi 31 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, baza de calcul a
indemnizaţiilor o constituie venitul lunar din prima lună de activitate pentru care s-a
stabilit să se plătească contribuţia, cu respectarea prevederilor art. 69.
Simion Eugenia, Contabil
@Salcontsim

Nu are legatura cu codul 06, este accident de munca.

@xandra4ever

Art. 19 Legea 346/2002:

(1) Baza de calcul a indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca, pentru reducerea timpului de munca sau pentru trecerea temporara in alt loc de munca se calculeaza ca medie a veniturilor brute realizate lunar de catre salariat in ultimele 6 luni anterioare manifestarii riscului, respectiv a veniturilor stipulate in contractele individuale de asigurare, pe baza carora s-a stabilit contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale.
(2) In cazul in care stagiul de cotizare este mai mic de 6 luni, baza de calcul a indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca, pentru reducerea timpului de munca sau pentru trecerea temporara in alt loc de munca o constituie media veniturilor brute realizate lunar, respectiv a veniturilor stipulate in contractul individual de asigurare, pe baza carora s-a stabilit contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale.
(3) In cazul in care stagiul de cotizare este mai mic de o luna, baza de calcul a indemnizatiilor o constituie venitul lunar brut din prima luna de activitate pentru care s-a stabilit sa se plateasca contributia.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
vindictive a scris:

@Salcontsim

Nu are legatura cu codul 06, este accident de munca.

@xandra4ever

Art. 19 Legea 346/2002:

(1) Baza de calcul a indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca, pentru reducerea timpului de munca sau pentru trecerea temporara in alt loc de munca se calculeaza ca medie a veniturilor brute realizate lunar de catre salariat in ultimele 6 luni anterioare manifestarii riscului, respectiv a veniturilor stipulate in contractele individuale de asigurare, pe baza carora s-a stabilit contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale.
(2) In cazul in care stagiul de cotizare este mai mic de 6 luni, baza de calcul a indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca, pentru reducerea timpului de munca sau pentru trecerea temporara in alt loc de munca o constituie media veniturilor brute realizate lunar, respectiv a veniturilor stipulate in contractul individual de asigurare, pe baza carora s-a stabilit contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale.
(3) In cazul in care stagiul de cotizare este mai mic de o luna, baza de calcul a indemnizatiilor o constituie venitul lunar brut din prima luna de activitate pentru care s-a stabilit sa se plateasca contributia.

Are legatura cu codul 06 daca cei care emit concediul medical nu stiu ca este accident de munca. Se face un raport al ITM care trebuie depus la CAS pentru ca medicalul sa fie decontat de acestia din fondul pentru accidente. Este o problema mai delicata care dureaza in functie de gravitatea problemei si cei care fac acest raport.
In cazul unui accident de munca exista o procedura de informare a ITM si a organelor de cercetare penala, cei de la spital stiu ca este accident de munca si nu se poate pune alt cod de indemnizatie.