Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Astept un raspuns concret
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Astept un raspuns concret

Am lucrat ca inginer conducator formatie de lucru pe circuit de carbune avand schimb din anul 1992 si pana in anul 2007,dupa care am trecut ca inginer la Protecta muncii(Sanatate in munca). Din anul 1992 si pana in anul 2001 ni sa dat atat sporul de pericol cat si grupa 2 de munca pentru conditii deosebite 100%,iar din anul 2001 ni sa dat doar sporul de pericol dar nu ni sa mai dat grupa(la muncitori continuind sa se dea si sporul de pericol cat si grupa) cu specificatia ca din buletinele de analize de la DSP reiesea clar ca atat noxele de praf de carbune cat si de zgomot erau foarte mult depasite ,iar intreprinderea nu a facut nimic pentru a remedia aceste deficiente,iar datorita acestui fapt eu am fost depistat cu Boala Profesionala (pneumoconioza minerului la carbune)in anul 2010.
Intrebarile mele sunt
1.Daca in carnetul de munca era trecut sporul de pericol trebuia sa mi se atribuie si grupa de munca?
2.Daca am documente clare ca existau noxe la locurile de munca si din cauza aceasta m-am imbolnavit si am Boala Profesionala mi se poate da grupa?
1. Sporul de pericol sau oricare alt spor se putea acorda independent de incadrarea locului de munca in grupa de munca. Grupe de munca au existat pana la data de 01.04.2001, cand a intrat in vigoare Legea nr.19/2000. În temeiul art. 19 alin.3 din Legea nr. 19/2000, a fost adoptata H.G. nr. 261 din 22 februarie 2001 privind criteriile si metodologia de încadrare a locurilor de munca în conditii deosebite. În conformitate cu disp. Art. 3 din H.G. nr. 261/ 2001, încadrarea locurilor de munca în conditii deosebite s-a facut în cadrul unei anumite metodologii, alcatuita dintr-o succesiune de operatiuni specifice. H.G. nr. 261/2001 a fost abrogata prin H.G. nr. 246/ 2007 privind metodologia de reînnoire a avizelor de încadrare a locurilor de munca în conditii deosebite. Deci dupa intrarea în vigoare a H.G. nr. 246 /2007 nu se mai pune problema de acordare a unor avize de încadrare a locurilor de munca în conditii deosebite, ci numai de reînnoire a avizelor deja acordate.
2. Chiar daca exista unui nivel ridicat de noxe si inainte de 01.04.2001 v-ati desfasurat activitatea intr-un loc de munca incadrat în grupa a II-a de munca, trebuia respectata metodologia prevazuta de H.G. nr. 261 din 22 februarie 2001, pentru ca locul de munca in care v-ati desfasurat activitatea sa fie incadrat in conditii deosebite