avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie cont colector
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie cont colector

Buna ziua,
Colaborez cu o firma de curierat pentru a livra produsele catre client iar clientul plateste contravaloarea lor ramburs, pe baza de chitanta ramburs cont colector emisa de firma de curierat, dupa care banii sunt virati de catre curier in contul meu.

1. Care sunt inregistrarile contabile in contabilitatea clientului dar si a furnizorului?

In opinia mea:
La furnizor:
411 = 707
4427
inregistrarea incasarii:
5121=411 ca document justificativ numarul OP facut de firma de curierat

La client:
303 = 401
4426
inregistrarea platii:
401=5311 ca document justificativ chitanta ramburs cont colector

Corect?
Argument util: se specifica in contract ca firma de curierat face incasari in numele clientului conform art. 129 alin(3) lit. e din cod fiscal

2. Trebuie sa emit factura de decontare-pentru sume incasate de la terti catre firma de curuierat conform art. 137 alin. (3) lit. e) din Codul fiscal?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 06:28, 23 Noiembrie 2012
Buna dimineata!

1. Clientul Dvs. receptioneaza obiecte de inventar?
2. Firma de curierat trebuie sa va emita factura de comision pentru intermedierea facuta, conform normelor de aplicare CF art 129 alin. 3 lit.e.
3. Catre cine sa emiteti factura? Catre firma de curierat? Pentru ce anume?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am emis chitanta dar am incasat prin banca vioviod vioviod Vand marfa in tara prin firme de curierat. 1. eu am trimis coletul cu marfa iar in colet am bagat factura si chitanta care reprezinta contravaloarea ... (vezi toată discuția)
Inregistrare mandat postal vioviod vioviod .Vand marfa prin curier unui client. Emit factura iar clientul plateste prin banca. 2.Produsul este defect, clientul mi-l trimite inapoi , si stornez factura ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila pt.deseuri kosamaria kosamaria Buna ziua! Am o factura storno pt. deseuri(baterii auto)in valoare de - 23,63 lei,respectiv 0,70lei taxa de mediu,total valoare= -22, 93 lei Inregistrex taxa ... (vezi toată discuția)