Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... facilitati la angajarea persoanelor in varsta de peste ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

facilitati la angajarea persoanelor in varsta de peste 55 ani

Doresc sa aflu daca a aparut baza legala la declaratia lui VICTOR PONTA din 24 iulie 2012 prin care firmele care angajeaza someri cu varsta mai mica de 25 ani sau persoane de peste 55 ani nu vor mai plati pentru acestia, pentru o perioada de un an, contributii de asigurari sociale (sanatate, pensii, somaj) , daca persoane astfel angajate vor fi mentinute inca un an dupa expirarea facilitatii. Aceasta facilitate se aplica doar angajatorului, deoarece angajatul va continua sa achite contributiile aferente, potrivit legislatiei in vigoare.
Deocamdata nu a aparut nimic concret in legatura cu acea promisiune.