Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce drepturi are fosta sotie a decedatului?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce drepturi are fosta sotie a decedatului?

Buna seara,
Va cer iar ajutorul in lamurirea unei probleme;unchiul meu a decedat in urma cu trei luni;era divortat,fara copii;in urma lui a ramas sora si mama decedatului,precum si fosta sotie de care era divortat (am gasit sentinta de divort,dar despre partaj nu am gasit niciun act);fosta sotie vine acum si pretinde bani pe care spune ca unchiul meu i-i datora de cand acesta isi cumparase masina(care e pe numele decedatului).
Va rog sa imi spuneti ce drepturi are fosta sotie la averea lasata de unchiul meu.Unchiul meu a inceput construirea casei sale in mai 2007,cand s-au despartit in fapt ,dar inainte de pronuntarea divortului,autorizatia si constructia fiind finalizate inainte de incheierea divortului(februarie 2011).
Si-a construit casa in satul natal unde s-a si mutat(matusa ramanand in apartamentul din oras),iar pamantul pe care a construit l-a mostenit dupa moartea tatalui sau.Matusa mea nu a locuit niniodata in acesta casa.
Nu stiu daca s-a facut partaj.Am cautat pe portal.just.ro si am gasit doar sedinta in care s-a pronuntat divortul "prin acordul sotilor".Nimic despre partaj.Inseamna ca nu s-a facut?
Mostenitorii decedatului au parte in apartamentul in care au locuit cei doi in timpul casatoriei ,apartament care i-a ramas matusii mele?
Va multumesc!
Fosta sotie are dreptul cel mult la o parte din casa, fiind construita in timpul casatoriei. Totusi, mostenitorii defunctului pot sa atace acest drept daca sotia nu a contribuit financiar la contructia imobilului.
Va multumesc pt raspuns.Prin "cel mult o parte din casa"sa inteleg jumatate?Imi cer scuze dar nu imi sunt familiari acesti termeni.
Se preuma că 1/2, dar poate sa fie 0/0 (adica zero) daca nu a contribuit si ea.