avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... inmatriculare auto fara plata taxei
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

inmatriculare auto fara plata taxei

Buna . Va rog sa imi explicati in detaliu care este procedura in cazul in care doresc sa inmatriculez un autoturism fara plata taxei ... avand in vedere ca aceasta taxa a fost suspendata pana la data de 1.01.2012 .Precizez ca masina este inmatriculata in Bulgaria .Primul demers este la RAR pt certificatul de autenticitate??
Cel mai recent răspuns: Roland Mindrila , Avocat 07:25, 23 Noiembrie 2012
rectific 1.01.2013
Documente necesare inmatricularii autovehiculelor, acte necesare pentru prima înmatriculare în România:

Cererea tip;
Cartea de identitate a vehiculului;
Fişa de înmatriculare, cu viza agenţiei fiscale;
Actul de proprietate:
Documentele de înmatriculare străine şi traduceri legalizate ale acestora;
Plăcile cu nr. de înmatriculare străin;
Actul vamal ( când vehiculul provine din afara U.E);
Certificatul de autenticitate - R.A.R (cu excepţia vehiculelor noi);
Inspecţia tehnică periodică;
Actul de identitate al proprietarului sau certificatul de înregistrare al firmei, după caz;

Dupa refuzul Institutiei promovati actiunea la Tribunal !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto, numere rosii Ucozer Ucozer Buna ziua . Actele necesare pentru inmatriculare definitiva a unui autoturism cu numere rosii ? Multumesc (vezi toată discuția)
Inregistrare temporara la fisc a unui autoturism adus din germania dorels dorels Buna ziua. Va rog sa imi spuneti si mie ce acte imi sunt necesare inregistrarii temporare, la fisc, a unui autoturism adus din Germania. Cei de la fisc imi ... (vezi toată discuția)
Impozitare romaneasca pentru auto inmatriculat in bulgaria Codel Codel Buna ziua , Am cumparat in 2010 o masina din vidin,vreau sa o inmatriculez, Am fost la primarie sa o iau in evidenta si m-i sa spus ca daca vreau sa o o iau ... (vezi toată discuția)