Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie urmas copil minor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie urmas copil minor

buna seara ! as dori sa stiu daca fiul meu de 9 ani beneficiaza de pensie de urmas ? mentionez ca am divortat de tatal copilului in urma cu 7 ani si acum o saptamana acesta a decedat .din informatiile pe care le am el lucra dar a murit foarte tanar la numai 35 de ani ...daca fiul are dreptul as dori sa depun actele necesare
Copilul poate beneficia de pensie de urmaș doar dacă tatăl decedat îndeplinea condițiile pentru obținerea unei pensii.
1. Copilul poate beneficia de pensie de urmas.

2. Mergeti la Casa de Pensii sa vedeti ce acte vi se cer:

3. Actele cu caracter general care se cer pentru pensia de urmas, sunt urmatoarele:

- carnet de muncă seria ......... nr. ................, în original si copie;
- carnet de asigurări sociale seria ....... nr. ..............., în original si copie;
- livret militar seria ......... nr. ..............., în copie;
- diploma de studii si foaia matricolă, în copii, sau adeverinta de certificare a
perioadelor de studii învătământ superior nr. ......... din ....................;
- adeverinta privind sporurile la salariu ..........................................................................;
- adeverinta privind grupa superioară/condiÑii de muncă ...............................................;
- act doveditor din care să reiasă cauza decesului;
- FIAM, pentru decesul cauzat de accident de muncă, în copie;
- BP2 si certificat medical constatator al decesului, pentru decesul cauzat de boală
profesională,în copie;
- certificat de deces seria .......... nr. ......................., în copie;
- act de stare civilă (buletin/carte de identitate, certificat de nastere, certificat de
căsătorie);
- adeverinta de studii;
- decizia medicală asupra capacitătii de muncă;
multumesc pentru raspunsuri !ma-ti mai luminat un pic :D
D-le TudorValeriu, explicați-ne cum interpretați art. 65 din Legea pensiilor:

„Art. 65. - Au dreptul la pensie de urmaş copiii şi soţul supravieţuitor, dacă persoana decedată era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii.

Adică ce înseamnă că persoana decedată „îndeplinea condițiile pentru obținerea unei pensii”?

În cazul de față, tatăl a decedat la vârsta de 35 de ani, deci dacă nu îndeplinea condițiile pentru obținerea unei pensii de boală, nu-mi dau seama ce altfel de pensie ar mai fi putut obține.
În aceste condiții, minorul mai beneficiază de pensie de urmaș?

Dacă am presupune că, de exemplu tatăl decedat nu a muncit niciodată și nu a contribuit cu nimic la fondul de pensii, minorul rămas în urma decesului său ar mai beneficia de pensie de urmaș?
Patrick_, utilizator
Patrick_:

1. Extrasul citat de dvs. este din Legea 19/2000 abrogata de la data de 01.01.2011 de legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.

2. Corespondentul din Legea 263/2010 este:

Art. 83
Pensia de urmas se cuvine copiilor si sotului supravietuitor, daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.

3. Raspunsul la intrebarea dvs. este dat tot de Legea 263/2010:

Art. 89
(1) Pensia de urmas se stabileste, dupa caz, din:
a) pensia pentru limita de varsta aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, sustinatorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.

(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din punctajul mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) 50% — pentru un singur urmas;
b) 75% — pentru 2 urmasi;
c) 100% — pentru 3 sau mai multi urmasi.

4. - Daca decedatul nu indeplinea conditiile pentru pensia pentru limita de varsta i se calculeaza pensie de invaliditate gr.I din care se stabileste pensia de urmas.
- Prin decizie a Curtii Constitutionale a Romaniei a fost declarat neconstitutional art.73 din Legea 263/2010 si de la data de 24 septembrie 2012 pensia de invaliditate nu mai este conditionata de un anumit stagiu de cotizare in functie de varsta pensionabilului.
- Deci si o persoana care nu are stagiu de cotizare poate primi pensie de invaliditate dar aceasta va fi cea minima, de 350 lei.