Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Codul civil - divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Codul civil - divort

Va rog un raspuns de specialitate. Povestea este tare lunga, dar incerc sa o concentrez. Ea si el, se cunosc in 2010 pe un sait de matrimoniale. Se incheaga o poveste frumoasa de dragoste, la distanta de 4oo km., intre doi oameni de aproape 6o de ani.
care, a crezur ea, ca ca vor fi sprijin la batranete reciproc.El se prezinta cu un profil total fals, pana la urma recunoaste totul, ea il iarta, ea singura, el casatorit, cu sotia plecata la munca in strainatate, sotia il intretine, el neavand din 01.01.2010 nici un venit. De comun acord cu actuala iubita horaresc ca el sa divorteze si sa se casatoreasca si sa se muta la iubita, pe atunci(acum sotie). Zis si facut, el se muta la ea,si aici incepe calvarul pentru ea. El nu intrerupe relatia cu fosta sotie nici dupa divort, ea ii trimite bani, le minte pe amandoua cu o nerusinare cumplia, cand vine acasa din strainatate, el cauta motiv de cearta cu iubita si pleaca la sotie si uite asa au trecut 2 ani si jumatate. Cele doua se intalnesc din initiativa iubitei, care pleaca la locuinta comuna a fostilor soti ,intrucat nu au facut partaj dupa divort, se deghizeaza in postas si este lasata in apartamentul lor unde ii spune, fostei sotii deja, toata povestea lor., in prezenta lui (ce curaj pe ea). Fosta se supara, ii spune ca nu il mai intretine, nu are decat sa-si caute de lucru. Atunci el intoarce foaie, o conduce pe iubita afara si spune o poveste pe care ea o crede, si anume ca, practic el s-a intors la fosta sotie sa ii ia banii pe care i-a castigat in strainatate, pentru jumatatea de apartament si bunuri din casa, intrucat sotia nu vrea sa faca partaj si ca practic iubita i-a stricat socotelile. Ea(proasta, scuzati expresia), il primeste iar inapoi, ca de fiecare data, il intretine, ii cumpara haine, il amenajeaza camera sa aiba intimitatea lui, excursii, cheltuieli foarte mari, in august 2012 se logodesc, la un restaurant, cu masa festiva, cu familia (ambii avand doi copii din casatorii anterioare, la caselel lor, fara probleme), logodnica plateste tot, apoi in 20 oct. 2012 se casatoresc, tot cu masa la restaurant, tot cu familia, acum mai largita putin, ea plateste tot. Cu ocazia plecarilor lui, ea sufera enorm, slabeste in-tro luna 11 kg, ajunge de Paste in spital, psihic este distrusa, dar si fizic. Toata lumea vede ce se intampla, se dau sfaturi, dar ea parca este orbita (a trait 13 ani singura, dupa decesul sotului, contabila de meserie, frumoasa, desteapta, putea avea pe oricine, dar.....), nu asculta pe nimeni si se casatoreste. Il duce la medic, pentru ca avea puseuri de tensiune, unde afla ca domnia lui este foarte grav bolnav cu inima, tensiune, diabetic etc.. Umbla sa-i rezolve pensie de boala, ii cumpara medicamente, plateste totul la medici, pentru ca el nu are asigurare de sanatate si bomba, la 4 saptamani de la cununie, el spune ca nu mai poate sta cu ea, ca a facut o mare prostie ca s-a casatorit cu ea, pana nu isi rezolva el problemele de partaj, ca daca moare el, ea mosteneste din apartamentul lui, si minciuni si minciuni. Toate acestea se pot proba cu acte si martori. Povestea ar fi lunga da intrebarea este scurta, si anume. El cere desafacerea casatoriei, daca ea este de acord, dupa noul Cod al muncii, poate ea sa ceara daune morale, toate se pot dovedi, pe ea efectiv a distrus-o, este un om terminat, din pacate, poate cere pensie de intreninere? Ea intre timp s-a pensionat de limita de varsta, are o pensie de 577 lei dupa 32 de ani de contabilitate,(halal statul roman), si-a mancat toate economiile pe care le-a avut cu el, iar daca doamne fereste moare inainte de divort, ii mai ia si un sfert din apartament. Va rog ajutor de specialitate. Nu are bani pentru avocati. Dumnezeu sa va dea o duminica linistita.......
pai cum sa ia un sfert din apartament daca bunul este cumparat inaintea casatoriei ?
din punctul meu de vedere ar trebui sa-l lase sa plece, sa divorteze ca oricum nu au bunuri comune asa ca .......la gara cu individul.
de intretinere nu poate fi vorba mai ales ca el si asa nu are nimic.
sfatuiti-o sa-si vada de viata.
Daca doamna decedeaza inainte de a divorta, da, domnul va mosteni 1/4 din ce are ea la data decesului.
Poate cere cf Art. 388 codul civil despagubiri, ramane ca instanta sa aprecieze daca e cazul

Acordarea despăgubirilor

Distinct de dreptul la prestaţia compensatorie prevăzut la art. 390, soţul nevinovat, care suferă un prejudiciu prin desfacerea căsătoriei, poate cere soţului vinovat să îl despăgubească. Instanţa de tutelă soluţionează cererea prin hotărârea de divorţ.

O conditie ar fi sa divorteze din culpa sotului, deci nu prin acord.
El a plecat, a parasit domiciliul conjugal, si-a inchis telefonul, nu mai raspunde la nici un apel, nu mai suna, a furat din casa Certificatul de casatorie (acum am aflat acest lucru), sotia este in stare de soc, incerc sa o ajut, eventual puteti indica articole din Codul civil, eu am auzit, dar nu stiu sigur, daca in acest caz sotia poate cere despagubire pentru suferinta cauzata. Nu este vorba doar de bani, dar acest individ merita tot ce este mai rau din lume, si-a batut joc de biata femeie in ultimul hal. Haideti sa o ajutam, daca putem. Multumesc anticipa.......
SALLAY CATALINA, utilizator
Doamna, urgenta acum este divortul, cat de repede cu putinta!!!
Daca omul a luat si certificatul de casatorie, posibil sa urmeze sicane, pentru a-i provoca rau prietenei , pentru a-i provoca disparitia.
Poate obtine un duplicat dupa certificatul de casatorie de la Oficiul Starii Civile unde a avut loc casatoria.
Sa lase daunele, oricum omul nu are de unde da (dupa descrierea dvs), deci este de evitat hartuiala prin tribunale, important este divortul.
Chiar poate sa scape un asemenea nemernic, fara sa dea socoteala pentru raul pe ca l-a facut acestei femei de buna credinta. Halal Romania, halal legi, halal grija fata de oamenii care au fost excrocati si material, dar mai ales sentimental . O sa incerc sa o ajut sa obtina copie de pe Certificatul de Casatorie si sa introduca ea divortul, este bine asa? Acum spune ca i-au disparut si bani din casa, 6oo euro, 1500 dolari si 4oo lei. Doamne, Dumnezeule, ce nenorocire pe capul ei....... Ce putem face in acest sens? Va multumesc din suflet ca ne ajutati, spune ca a luat si cheile apartamentului si de la interfon cartela. Deci poate intra oricand, trebuie sa schimbam yala, alte cheltuieli.
SALLAY CATALINA, utilizator