Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Fara Procedura Prealabila ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Fara Procedura Prealabila ?

Buna seara,
Am mai incercat sa obtin un raspuns cert si sigur,in ceea ce priveste restituirea taxei auto FARA PARCURGEREA PROCEDURII PREALABILE. Exista Decizia nr.24/14.11.2011 a ICCJ - RIL admis - alin.2.
A folosit cineva prevederile acestei decizii,in sensul de a nu mai parcurge procedura prealabila,asa cum se mentioneaza in aceasta decizie ? CONCRET !
Este valabila si aplicabila in cauzele ce au ca obiect restituirea taxei de prima inmatriculare ?
Astept un raspuns clar si concret,eventual cu un precedent in acest sens.
Va multuumesc.
O seara buna.
~ Conținut șters la cerere ~
Este postata aici,la documente utile,aceasta decizie.
Am avut proasta inspiratie sa ma incred in prevederile acesteia,mai ales ca un avocat mi-a garantat ca a folosit-o.
Instanta,mi-a respins actiunea,pe aceasta exceptie.Cu toate ca este perfect valabila,dupa parerea mea.Chiar nu stiu ce sa mai cred de justitia din Romania...sa fie chiar asa oarba, cand totul este atat de clar ?
Cand statul a incasat banii,nu a fost nevoie de un proces ptr.obligarea mea sa platesc taxa de prima inmatriculare. Acum,cand trebuie sa-mi restituie banii ce mi i-a luat NELEGAL... sunt obligat sa parcurg astfel de proceduri ce dureaza ani de zile... Asta este statul nostru de drept... DE RAHAT,mai bine zisX-(
Acum,mai pot face procedura prealabila ?
Apoi sa fac alta cerere in instanta ?
Sa platesc alta taxa judiciara de timbru,sau este valabila aceea din dosarul in care mi-a respins actiunea pe exceptie ?
Are rost sa mai fac recurs,sa invoc decizia mentionata,atata vreme cat eu am si depus-o la dosar,cu mentiune clara asupra prevederii acesteia,in sensul neparcurgerii procedurii prealabile in speta ? Stiam ca este "general obligatorie". Asta nu-i obliga pe juudecatori sa o respecte ? Sau fiecare face cum doreste,stiind caa ei sunt inamovibili ?
Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Puteti cauta aici:

[ link extern ] /

[ link extern ]

Apoi,va rog sa-mi spuneti parerea dvs.cu privire la aplicabilitatea acestei decizii in procesele cu obiect "restituire taxa auto".

Va multumesc.