Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Taxa auto este supusa medierii?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Taxa auto este supusa medierii?

Buna ziua,
pentru recuperarea taxei auto trebuie sa apelez la un mediator? In acest sens pe cine chem la mediere -pe cei de la fisc,de la primarie sau pe cine? astept raspuns din partea cuiva care a trecut de aceasta faza !
Multumesc!
Taxa auto este de domeniul contenciosului administrativ, care nu intra in randul domeniilor pentru care este obligatorie procedura medierii .
Este obligatorie procedura prealabila cu autoritatea financiara, iar urmare a negatiei primite, se introduce actiune la Tribunal .
Intr-adevar, procedura informarii privind medierea nu este aplicabila, insa nu este aplicabila nici cea prevazuta de legea contenciosului administrativ in acest caz anume.

Daca veti considera de interes, iata un link privind RIL-ul admis - actiunile avand ca obiect restituirea taxei auto/inmatricularea vehiculelor fara plata taxei sunt admisibile chiar si in lipsa parcurgerii procedurii prealabile.

[ link extern ]