Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... zile libere functionari publici in cazul decesului ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

zile libere functionari publici in cazul decesului unui membru de familie

Buna seara ,am un prieten functionar public intr-o primarie,si caruia i-a decedat bunica din partea mamei.Va rog sa-mi spuneti la cate zile libere platite are dreptul potrivit legii!Va multumesc
din cate stiu eu la 5 zile lucratoare. La intoarcere sa aduca o copie a certificatului de deces.
HG nr.250/1992:
Art. 24 (1) În afara concediului de odihnă, salariaţii din administraţia publică, din regiile autonome cu specific deosebit şi din unităţile bugetare au dreptul la zile de concediu plătite, în cazul următoarelor evenimente familiale deosebite:
.....
c) decesul soţului sau al unei rude de până la gradul II a salariatului - 3 zile.
.....

Daca este functionar public atunci:
OG nr.6/2007, art. 24. - În afara concediului de odihnă, funcţionarii publici mai au dreptul, în condiţiile legii, la zile de concediu plătit în cazul următoarelor evenimente familiale deosebite:
....
c) decesul soţiei/soţului funcţionarului public sau al unei rude de până la gradul al III-lea a funcţionarului public ori a soţului/soţiei acestuia, inclusiv - 3 zile lucrătoare;
....
Bunica este ruda de gradul II deci prietenul dvs. beneficiaza de 3 zile libere, platite de institutie.