Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Organ cercetare penala in caz de stramutare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Organ cercetare penala in caz de stramutare

In cazul reusesti sa obtii stramutarea dosarului, in stadiul de cercetare... atunci de dosar se va ocupa acelasi dosar? sau un altul?! daca ai cerut expertize, probe in acel dosar nu vor fi probleme deoarece le vor primi politia din orasul X si nu politia din orasul Y?
Nu poate fi strămutată o cauză care se află în faza de urmărirea penală, căci supravegherea şi controlul ierarhic asigură desfăşurarea normală a acestei faze procesuale. Dacă împricinaţii au totuşi motive să se îndoiască de obiectivitatea şi imparţialitatea organelor de urmărire penală, ei pot cere recuzarea acestora, în temeiul art. 53 C.pr.pen. Oricum, în virtutea principiului indivizibilităţii Ministerului Public, urmărirea poate fi încredinţată oricărui procuror competent material.
Ideea este ca in principiu toate actele vor ajunge acolo unde trebuie.
Acum se poate...ma rog poti depune planere la procurorul general...

Trimiterea cauzei la un alt parchet
ART. 217^1
Când există o suspiciune rezonabilă că activitatea de urmărire penală este afectată din cauza împrejurărilor
cauzei sau calităţii părţilor ori există pericolul de tulburare a ordinii publice, procurorul general de la Parchetul
de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, la cererea părţilor sau din oficiu, poate trimite cauza la un
parchet egal în grad.
Art. 217^1 a fost introdus de pct. 27 al art. XVIII din LEGEA nr. 202 din 25 octombrie 2010, publicată în
MONITORUL OFICIAL nr. 714 din 26 octombrie 2010.
kisso, utilizator