Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... probleme cu caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

probleme cu caldura

Buna ziua! as dori sa intreb ce pot face in urmatorul caz ( la ce autoritate sa apelez pt. a-mi rezolva problema): locuiesc din august, intr-un apartament dintr-un bloc mai vechi, (cred ca e din '77 construit) la etajul 10. Problema mea consta in faptul ca, de cand s-a dat drumul la caldura,de la inceputul lunii noiembrie, la mine caloriferele sunt calai, iar in casa este foarte frig, desi le aerisesc in fiecare zi. Am tot intrebat la administratie ce se intampla, insa singurul raspuns pe care l-am primit, a fost ca se intampla acest lucru, din cauza ca la apartamentele de sub al meu e posibil sa se tina caloriferele inchise si acesta ar fi motivul. Eu am intrebat un instalator si acesta mi-a spus ca nu are legatura, ca ar trebui sa am caldura asa cum trebuie din moment ce le aerisesc. Eu banuiesc ca este o problema la pompa de apa, care nu pompeaza asa cum trebuie, astfel incat sa ajunga apa fierbinte pana la etajul 10, probabil este prea veche si ar trebui schimbata. Eu nu vreau sa platesc caldura pe care de fapt n-o primesc si in acelasi timp sa inghet in casa, dar nu stiu cum sa-i constrang sa faca ceva. De asemenea, aceeasi problema o am si cu apa calda, pentru care trebuie sa consum 30 de minute pana vine apa calda. Va rog mult daca ma puteti indruma. Va multumesc!
Ultima modificare: Luni, 26 Noiembrie 2012
Criss1984, utilizator
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 23:20, 29 Noiembrie 2012
Din cate stiu, la apa calda ar trebui sa existe niste conducte de recirculare a apei calde, care in general au fost abandonate in multe orase. Furnizorul are obligatia sa recircule apa pentru a o reincalzi, in momentul in care temperatura apei calde scade sub minim.
[ link extern ]
Este vorba de temperatura lichidului din calorifere, nu a apei calde de la robinet care nu se mai recircula niciunde.
"De asemenea, aceeasi problema o am si cu apa calda, pentru care trebuie sa consum 30 de minute pana vine apa calda. Va rog mult daca ma puteti indruma. Va multumesc!"
La finalul postului s-a ridicat si problema apei calde.
Si exista conducte de recirculare, dar sunt anbandonate in multe orase, furnizorul nederanjindu-se sa o recircule pt incalzire. Daca dvs nu stiti, nu inseamna ca nu exista.

Normativ I 9 -2009 privind proiectarea, executia si exploatarea instalaţiilor sanitare aferente clădirilor
Elaborat INCERC Bucuresti, Colectiv de colaborare: Prof. onorific dr. ing. LIVIU DUMITRESCU

5.16. Conductele de recirculare a apei calde de consum se prevãd, de regulã, la clãdiri social culturale cu specific deosebit, cum sunt: construcţii pentru sãnãtate (spitale, policlinici, sanatorii etc), creşe, grãdiniţe, hoteluri etc., precum şi la clãdirile de locuit.
Conductele de recirculare a apei calde se recomandă să se prevada până la consumatorul situat cel mai sus şi mai depărtat.
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 29 Noiembrie 2012
darida, utilizator
Am spus ca "...nu se mai recircula niciunde", ceea ce presupune ca teava a existat, ca eu stiu de ea si .... ca aceasta teava a fost taiata dupa '89 de furnizor.

Problema de interes era caldura, chestiunea apei calde a spus-o doar de naduf....
Sper ca nu ne postati aici si tratatele despre chestiunea apei calde...

:offtopic:
Am rugamintea sa va abtineti de la tonul sarcastic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ultim etaj cu calorifere reci sau slab incalzite adrhc adrhc Buna ziua, locuiesc in Bucuresti, sector 5 la et.8 (ultimul). Dintotdeauna (10 ani) de cand locuiesc in actualul apartament caloriferele am observat ca se ... (vezi toată discuția)
Aerisire coloană încălzire FlorinL. FlorinL. Bună seara! Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc care are și etaj tehnic deasupra apartamentului meu pe o suprafață de 40% (casa liftului, ... (vezi toată discuția)
Incalzire necorespunzatoare ContSters44758 ContSters44758 Problema unei familii de la ultimul etaj al unui bloc de locuinte, unde apa calda ajunge dupa 10-15 minute de la deschiderea robinetului. Este insa vorba de ... (vezi toată discuția)