Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sarbatori legale si ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sarbatori legale si ore suplimentare

daca raportez abuz sunt dat afara
militaruion745, utilizator
La ce va referiti?
Orele suplimentare se compenseaza cu timp liber corespunzator in 60 de zile de la efectuarea lor, sau, daca nu este posibil, cu un spor la salariu de minim 75%.
Orele lucrate in timpul sarbatorilor legale se compenseaza cu timp liber corespunzator in 30 de zile de la efectuarea lor, sau, daca nu este posibil, cu un spor la salariu de minim 100%.
Orele de noapte se platesc cu spor de 25% din salariul de baza sau cu reducerea programului de lucru cu o ora.
militaruion745

Trebuie facuta diferenta intre aceste situatii .... in primul rand, in situatiia muncii suplimentare si a muncii in zilele de repaus saptamanal regula este compensarea cu zile libere platite , iar exceptia este plata acestora.

Pentru munca de noapte nu este obligatorie plata unui spor ...
Mesaje reeditate
@ militaruion745
Data post: Marti, 27 Noiembrie 2012, 13:38
Subiect: cum sunt platite orele lucrate

la firma care lucrez toate orele sunt platite la fel nu conteaza ca este sarbatoare ,noapte sau suplimentare

@vindictive
Data post: Marti, 27 Noiembrie 2012, 13:41

In acest caz sesizati de urgenta ITM-ul. Nerespectarea prevederilor legale privind munca de noapte si munca suplimentara constituie contraventii si se sanctioneaza ca atare de inspectorii de munca.