avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitii intracomunitare

Buna ziua,am si eu o intrebare,detin un PFA,neplatitor de TVA,dorec sa achizitionez 3000 de butasi de trandafiri din Ungaria,valoarea lor fiind aprox. 4000 euro.Pot face o astfel de achizitie ? ce implica asta ? TVA ul unde il platesc ? in tara sau acolo ?
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 18:53, 27 Noiembrie 2012
da, puteti.
tva veti plati in ungaria, adica 27%.

puteti insa opta sa platiti tva in romania si astfel veti castiga 3%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regim tva la achizitii intracomunitare Adriana_AA Adriana_AA Buna ziua. Detin un PFA, neplatitoare de TVA, iar in luna august 2018 am achizitionat un autoturism second-hand de la o firma din Ungaria, pe baza facturii ... (vezi toată discuția)
Firma platitoare sau neplatitoare tva pentru import anglia ina09 ina09 Buna ziua. Dorec sa colaborez cu o firma din Anglia, producator de produse cosmetice naturale. Deoarece nu stiu exact daca trebuie sa platesc sau nu TVA-ul ... (vezi toată discuția)
Ii neplatitor tva - deducere? just_me_12345 just_me_12345 Buna ziua! Am un II neplatitor de TVA. Doresc sa fac achizitii intracomunitare. Cum fac cu TVA? In primul rand, sunt obligat sa ma iregistreg in registrul ... (vezi toată discuția)