Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitii intracomunitare

Buna ziua,am si eu o intrebare,detin un PFA,neplatitor de TVA,dorec sa achizitionez 3000 de butasi de trandafiri din Ungaria,valoarea lor fiind aprox. 4000 euro.Pot face o astfel de achizitie ? ce implica asta ? TVA ul unde il platesc ? in tara sau acolo ?
da, puteti.
tva veti plati in ungaria, adica 27%.

puteti insa opta sa platiti tva in romania si astfel veti castiga 3%.