Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general creditare societate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

creditare societate

este adevarat ca nu mi se mai poate restitui creditarea facuta la societate daca au trecut 3 ani?
Intocmiti act aditional la contractul de imprumut, cu mentiunea ca se prelungeste perioada de restituire a imprumutului, deoarece nu s-a putut achita suma respectiva. Mentionati alt termen de restituire.

Actul sa fie semnat de ambele parti, atat de imprumutat, cat si de imprumutator.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
dar daca e vorba de banii asociatuluii unic? o sa-mi iau banii cand pot
Nu conteaza ca sunteti asociat unic. Aveti chitanta/e care sa ateste imprumutul societatii de catre Dvs.Trebuie sa existe un document legal. Contractul de imprumut si act aditional de prelungire a imprumutului pana la o anumita data. Contractul de imprumut l-ati intocmit?
am chitante , dar nu am contract de imprumut
Buna seara,

Pentru fiecare chitanta intocmiti cate un contract de imprumut, dar la data creditarii (data chitantelor) in care sa mentionati suma imprumutata, perioada pe care se acorda imprumutul (data restituirii imprumutului) si ca suma nu este purtatoare de dobanda.