Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce înseamnã anularea cererii de chemare în ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce înseamnã anularea cererii de chemare în judecatã ca netimbratã?

buna seara.am avut un termen la un proces si ca solutie e-anulat-.ce inseamna mai exact?pt ca scrie ca,,admite exceptia netimbrarii,anuleaza cererea ca netimbrata,cu recurs in 15 zile de la comunicare,,.adica se da un alt termen sau e suspendat? nu inteleg nimic.va multumesc.

avocatul mi-a spus ca a facut cerere de schimbare la un alt complet de judecata.asta inseamna ca va fi un termen si vor trimite citatii,nu?av zicea ca a vazut citatiile la biroul de citatii dar in cat timp le primim acasa?va multumesc
TANASENASTASA a scris:
pt ca scrie ca,,admite exceptia netimbrarii,anuleaza cererea ca netimbrata,cu recurs in 15 zile de la comunicare,,

Mai sus aveţi un citat din primul dvs. mesaj. Informaţia din acest citat exclude schimbarea completului de judecată (?!), comunicarea altor citaţii, alte termene etc.

Cauza a fost (timpul trecut al verbului "a fi") soluţionată printr-o sentinţă civilă care vi se va comunica la domiciulul ales pentru comunicarea actelor de procedură. Într-un dosar în care instanţa a pronunţat o soluţie nu pot exista viitoare termene, nu se comunică noi citaţii ş.a.m.d. Dacă, în cauză, avocatul dvs. a declarat, din motive numai de dânsul ştiute, o cale de atac, veţi primi citaţie, însă asta nu înseamnă că soluţia primei instanţe nu există.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
dar ce inseamnao hotarare de exceptie?adica s-a rezolvat cazul?pe ce baza s-a dat o sentinta ?va multumesc

ce insemna cerere netrimbata?
Gabriela Pintea, Consilier juridic
TANASENASTASA a scris:
ce insemna cerere netrimbata?

Orice cerere adresată instanţelor trebuie timbrată. O cerere netimbrată este o cerere pentru care nu s-au achitat taxa judiciară de timbru şi timbrul judiciar prevăzute de Legea nr. 146/997 privind taxele judiciare de timbru. şi de OG nr. 32/1995 privind timbrul judiciar.

TANASENASTASA a scris:
dar ce inseamnao hotarare de exceptie?adica s-a rezolvat cazul?

V-am spus în mesajele anterioare, însă încerc altfel: instanţa nu s-a pronunţat pe fondul cauzei (şi nici nu avea cum să se pronunţe în absenţa timbrajului), ceea ce vă permite să introduceţi din nou aceeaşi cerere pe rolul aceleiaşi instanţe.

TANASENASTASA a scris:
pe ce baza s-a dat o sentinta ?

Pe baza art. 20 din Legea nr. 146/1997, care prevede următoarele:
(1) Taxele judiciare de timbru se plătesc anticipat.
(2) Dacă taxa judiciară de timbru nu a fost plătită în cuantumul legal, în momentul înregistrării acţiunii sau cererii, ori dacă, în cursul procesului, apar elemente care determină o valoare mai mare, instanţa va pune în vedere petentului să achite suma datorată până la primul termen de judecată. În cazul când se micşorează valoarea pretenţiilor formulate în acţiune sau în cerere, după ce a fost înregistrată, taxa judiciară de timbru se percepe la valoarea iniţială, fără a se ţine seama de reducerea ulterioară.
(3) Neîndeplinirea obligaţiei de plată până la termenul stabilit se sancţionează cu anularea acţiunii sau a cererii.