Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz dat de angajator in perioada concediului de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz dat de angajator in perioada concediului de odihna

După patru ani de muncă (la un cotidian se lucrează şi duminica), în care nu am beneficiat de concediu de odihnă sau de zile libere, mi-am depus cererea de concediu de odihnă, începând cu data de 8.11.2012, pâna la data de 7.12.2012. Cererea mi-a fost aprobată. Pe data de 12.11.2012 am fost chemată la serviciu, unde am fost pusă, de către noul director general, să semnez notificarea privind încetarea contractului individual de muncă. Preavizul este cuprins în perioada 12.11.2012 - 07.12.2012, adică în timpul concediului meu de odihnă. Este legal? Dacă nu, ce pot face? Ţin să precizez, de asemenea, că firma are restanţe salariale, în ceea ce mă priveşte, în valoare de aproximativ 12.000 lei.
Da, este legal sa va instiinteze ca urmeaza sa fiti concediat ...CO se poate suprapune cu perioad de preaviz.
@dariaro

CO nu suspenda preavizul. Drept urmare va puteti efectua zielele de CO si in preaviz. Oricum va trebui sa vi se compenseze in bani la incetarea c.i.m.
Nu i se compenseaza in bani CO , in astfel de cazuri ....
Ma refeream la art. 146 alin. 4 Codul muncii:
Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.
De ce sa nu se compenseze?
Pentru ca se efectueaza CO in perioada de preaviz ...