Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Plata rentei viagere agricole in anul 2012
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Plata rentei viagere agricole in anul 2012

Nu au fost facute platile pentru renta viuagera agricola aferenta anului2011 desi suntem in 28 noembrie 2012. Se mai fac plati ? Cand?De ce se intarzie ? Sau anul acesta se fac platiile fuctie de rezultatul alegerilor din 9 decembrie ?
Ati fost sa va vizati carnetul de rentier pe acest an? Daca ati facut treaba asta si tot nu ati primit banii, luati legatura cu centrul regional APIA de care apartineti si unde ati vizat carnetul.
COMUNICAT DE PRESÃ

Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) va plăti astăzi, 28 noiembrie
a.c., ultimă tranşă în valoare de 22,820 milioane lei, pentru un număr de 22.457 rentieri agricoli.

Suma totală alocată pentru plata rentei viagere agricole în anul 2012 a fost de
aproximativ 72 milioane lei pentru un număr de 74.000 rentieri agricoli.

Odată cu această ultimă plată toţi rentieri agricoli, care în perioada 01.03. -
31.08.2012 au obţinut viza anuală prin centrele judetene APIA, îşi vor încasa dreptul
cuvenit pentru renta viageră agricolă aferentă anului 2011.

Renta viageră agricolă reprezintă suma de bani plătită rentierului agricol care înstrăinează
sau arendează terenurile agricole extravilane aflate în proprietatea sa, ori încheie acord cu
investitorul (se aplică persoanelor care au solicitat obţinerea calităţii de rentier până la
data de 31 decembrie 2009 inclusiv).

Cuantumul rentei viagere agricole reprezintă echivalentul în lei a 100 de euro/an pentru
fiecare hectar de teren extravilan înstrăinat/pentru care s-a încheiat acord cu investitorul
şi echivalentul a 50 de euro/an pentru fiecare hectar de teren extravilan arendat.

Pentru suprafeţele mai mici de 1 ha suma plătită va fi proporţională cu suprafaţa
înstrăinată sau arendată, respectiv pentru care s-a încheiat acord cu investitorul.
Plata rentei viagere agricole se face în lei, prin raportarea la cursul mediu de schimb
valutar calculat de BNR din anul pentru care aceasta se datorează. Plata se efectuează de
către APIA, prin mandat poştal, virament bancar sau orice modalitate prevăzută de lege.

Renta viageră se plăteşte într-o singură rată anuală, până la data de 30 noiembrie a anului
următor celui pentru care aceasta este datorată.
Renta viageră agricolă încetează la data decesului rentierului. În cazul decesului
rentierului, renta datorată acestuia în anul respectiv poate fi încasată de moştenitorii săi
pe baza actelor doveditoare privind calitatea de moştenitor.

Reamintim că APIA a preluat, începând cu 01 februarie 2011, conform prevederilor OUG
nr. 70/2010 şi ale OUG nr. 125/2010, activitatea desfăşurată de Oficiul Naţional de Rentă
Viageră Agricolă din cadrul Agenţiei Domeniilor Statului, iar centrele judeţene APIA au
preluat activitatea desfăşurată de birourile judeţene ale Oficiului Naţional de Rentă
Viageră Agricolă.

SERVICIUL RELAŢII CU PUBLICUL ªI COMUNICARE

[ link extern ]
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal