Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis de conducere

am o rugaminte sa ma ajute cineva,am venit in concediu in tara,sunt rezident in portugalia,si cu permis eliberat de statul portughez,am fost oprit de politie,pe 01 01 2012 baut si mia fost suspendat dreptul de a conduce,am fost la tribunal si am primit 1 an cu suspendare,la prima abatere se poate anula permisul de conducere in romania daca este eliberat de alte state? multumesc.:(:(
Daca legislatia portugheza prevede aceeasi pedeapsa pt.infr.comisa,da se poate anula permisul de conducere.Se aplica principiul reciprocitatii.