Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot cumula venitul din pensia anticipata partiala, cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot cumula venitul din pensia anticipata partiala, cu indemnizatia pentru cresterea copilului?

Soţia nu lucrează. A terminat facultatea anul trecut în iulie şi nu are nici un venit. Ne-am căsătorit în septembrie şi nu s-a putut angaja, din cauză că i se cerea vechime, experienţă, şamd.
Eu lucrez ( în M.A.I.) şi intenţionez să mă pensionez anticipat, pe motive medicale, din luna martie 2009, cu drept de muncă.
Deci voi fi pensionar şi în luna iunie o să fiu tată.
Prima întrebare: Dacă mă angajez în domeniul privat în lunile martie – iunie şi depun actele pentru a beneficia de această indemnizaţie, pot să o cumulez cu pensia? Sau trebuie să aleg între pensie şi indemnizaţie?
A doua întrebare: dacă am 8 luni lucrate plus 4 luni pensie anticipată parţială ( în ultimele 12 luni), pot să depun actele pentru a beneficia de acest ajutor? Dacă da, trebuie să optez între pensie sau indemnizaţie pentru creşterea copilului?
A treia şi ultima întrebare: Pensia este venit impozabi? Pentru că se impozitează, nu?
Vă mulţumesc anticipat.
anubis69 a scris:

Eu lucrez ( în M.A.I.) şi intenţionez să mă pensionez anticipat
Prima întrebare: Dacă mă angajez în domeniul privat în lunile martie – iunie şi depun actele pentru a beneficia de această indemnizaţie, pot să o cumulez cu pensia? Sau trebuie să aleg între pensie şi indemnizaţie?
A doua întrebare: dacă am 8 luni lucrate plus 4 luni pensie anticipată parţială ( în ultimele 12 luni), pot să depun actele pentru a beneficia de acest ajutor? Dacă da, trebuie să optez între pensie sau indemnizaţie pentru creşterea copilului?
A treia şi ultima întrebare: Pensia este venit impozabi? Pentru că se impozitează, nu?
Vă mulţumesc anticipat.

Va raspund, dar sub rezerva faptului ca nu am prea lucrat cu Legea nr. 164:
1. Conditiile pentru pensionare anticipata nu au legatura cu motivele medicale.
2. Nici pensiile anticipate din sistemul neintegrat nu pot fi cumulate cu alte venituri.
3. Pensiile mai mari de 1000 lei se impoziteaza, indiferent de sistem, si se retine si contributia pentru sanatate.

Veti primi, cu siguranta, si alte raspunsuri, mai avizate si mai complete decat al meu. Felicitari pentru bebelus!
Gabriela Pintea, Consilier juridic
La solicitarea indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in calcul toate veniturile realizate de persoana in cauza, pentru ultimele 12 luni premergatoare nasterii.Probabil situatia dumneavoastra e mai speciala, dar trebuie sa va interesati, sa insistati si sa reusiti sa vi se ia in calcul acel venit.
succes