avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

Puteti sa imi calculati valoarea indemnizatiei de crestere copil, dupa legea actuala? (ma intereseaza diferenta de bani daca optez sa stau in concediu de crestere un an sau doi)
Am vechime in munca mai mult de 12 luni la acelasi angajator, am data probabila a nasterii 20.01.2015 si am urmatorul salariu brut:
2013 - 1966 lei
Ian 2014 - 1966 lei (net 1400)
Feb 2014 - 1966 lei
Mar 2014 - 1966 lei
Apr 2014 - 1966 lei
Mai 2014 - 1966 lei
Iun 2014 - 1966 lei
Iul 2014 - 1966 lei
Aug 2014 - 2216 (net 1570)
Sep 2014 - 2216 lei.....samd


Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:19, 7 Octombrie 2014
1. - Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- Venitul net = venitul brut (din statele de plata) - (impozitul + contributiile pentru pensie, sanatate si somaj).

2. - In cazul dvs. cele 12 luni eligibile sunt: februarie 2014 - ianuarie 2015.
- Sunt luate i calcul veniturile din salarii, din indemnizatiile pentru eventuale concedii medicale, indemnizatia pentru concediul de maternitate.

3. Pentru luna nasterii copilului se iau in calcul veniturile cuvenite pentru acea luna, respectiv venitul pe care l-ar fi primit persoana daca ar fi lucrat in toata luna, sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizatia de maternitate.

4. Indemnizatia maxima pentru CCC este in functie de varianta de CCC pentru care optati:
- daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an indemnizatia este de minimum 600 lei si maximum 3.400 lei;
- daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani indemnizatia este de minimum 600 lei si maximum 1.200 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie copil Ellamy Ellamy Buna ziua as dori sa stiu si eu cum se calculeaza indemnizatia ptr copil,tinand cont ca pana in octombrie 2014 am avut un salariu de 1379brut,din noiembrie s a ... (vezi toată discuția)
La indemnizatia de crestere copil se ofera 85% din ce salariu? florian_m21 florian_m21 Daca imi iau concediul de crestere copil si in ultimul an am cotizat 6 luni ca angajat la o firma si 6 luni la alta firma cu salarii diferite, ultimul ceva mai ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza venitul net pentru indemnizatia crestere copil? steluta60 steluta60 Buna ziua! In ultimele 12 luni salariul meu a fost supus unor popriri. As dori sa stiu ce venituri vor aparea pe adeverinta ce trebuie completata pentru ... (vezi toată discuția)