Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PROGRAM VIZITARE MINOR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PROGRAM VIZITARE MINOR

Buna ziua.as vrea sa va pun anumite intrebari la care am nevoie urgent de raspunsuri daca ma puteti ajuta.am divortat in ianuarie anul acesta am un copil de 5 ani care la divort s-a stabilit ca minorul sa ramana in grija mea dar drepturile parintesti sa fie comune cu fostul el nu acerut atunci legaturi personale cu copilul abia in septemrie a deschis un proces sa viziteze copilul acum imi cere martor iar avocata mi-a zis sa pregatesc un set de intrebari dar nu prea stiu ce sa intreb el nu si-a vazut copilul din ianuarie decat o singura data cand am fost la mama lui sa il vada iar el a sarit sa ma bata copilul nu vrea sa vb cu el e traumatizat de toata situatia ptr ca el este un om violent pe tot parcursul acestui timp de cand am bagat divort aprilie 2011 si pana in prezent el ma ameninta mereu ca ma omoara ca ma prinde si scapa de mine ii la inceput i-am dat copilul apoi nu a vrut sa mi-l mai dea il vedeam pe acuns pana la finalul divortului i-am facut reclamatii la politie ptr amenintari am mesajele trimise de el in prezent am o alta relatie si il ameninta si pe acualul si pe familia acestuia nu am fost de rea vointa am vrut sa ajung la o intelegere cu el dar nu am avut sorti de izbanda ce sa sfatuiti sa fac cum sa procedez la infatisarea cu martori?eu nu ma pot baza decat pe actualul partener deaorece el stie toata situatia a incercat sa vb fata in fata cu el nu a avut nici un rezultat altcineva nu se baga ca martorde frica lui ce intrebari as putea sa-i pun la infatisarea la tribunal??va rog ajutati-ma..el vrea doar sa se razbune si sa imi denigreze imaginea in fata copilului
Eu as cere si o evaluare psihologica a copilului de catre Protectia Copilului sau eventual audierea copilului in camera de consiliu cu privire la relatia tata-fiu. Maartor puteti aduce actualu prtener - daca instanta e de acord - si mai puteti cere relatii la politie cu privire la comportamentul lui fata de dvs si copil.
~ Conținut șters la cerere ~
va multumesc din suflet,cantareste in fata judecatorului ca el nu a cerut legaturi personale cu copilul atata timp?copilul ca sa fie audiat tre sa propun eu?are 5 ani,este luat in considerare ceea ce spune el?mentionez ca a fost f violent cu mine in timpul casatoriei in multe din situatii din pacate a fost si copilul de fata,dar si acum dupa divort eu am mers sa vada mama fostul sot copilul iar el a venit la ceva timp si in loc sa vb cu copilul el a sarit sa ma bata iar copilul s-a speriat f tare
Sincera sa fiu, la multe dintre aceste intrebari ar fi trebit sa va lamureasca avocatul pe care il platiti.

Minorul de 5 ani nu va fi ascultat de catre instanta.

Intrebarile pentru un eventual interogatriu al tatalui le face avocatul in urma discutiilor cu clientul, a analizarii stuatiei si se axeaza pe relatia tata-copil din ultimii ani.

Puteti propune si dvs martori tot in ceea ce priveste relatia parinteasca, dar ar fi bine sa nu fie actualul partener de viata.

Puteti de asemenea adresa intrebari martorilor propusi de catre reclamant.